+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Efendimin Çörek Otu Tavsiyesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Efendimin Çörek Otu Tavsiyesi


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Efendimin Çörek Otu Tavsiyesi


  Reklam  Cevap:

  Peygamber efendimizin çörek otu ile ilgili hadisleri

  Çörek otu ile ilgili hadisler, birçok sahih hadis kitabında yer alır. Bununla ilgili hadislerin çeşitli lafızlarla kısa veya uzun rivayetleri olmakla beraber, her birinin ortak anlamı şöyledir:

  “Size çörek otunu önemle tavsiye ederim. Şüphesiz ki onda ölüm dışında her derde devâ vardır.” (Buhârî, Tıb 7; Müslim, Selâm 88; Tirmizî, Tıb 5; İbn Mâce, Tıb 6; Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 241, 261, 268, (ve aynı ciltte 9 yerde daha); V, 346, 351,354; VI, 138, 146; Elbânî, Silsiletu ehâdîsi’s-sahîha, II, 514, 519, h. No: 859, 863) Çörek otu ile ilgili rivayetlerin yer aldığı kaynaklar bundan ibaret değildir. Daha birçok sahih hadis kitabında bu hadisler yer almaktadır.

  Ayrıca Tıbb-ı Nebevî kitaplarının tamamında da çörek otu ile ilgili hadislere ve yorumlarına yer verilir. Bu yorumlarda hangi hastalıklar için kullanılacağı, nasıl kullanılacağı, ne miktar kullanılacağı, neler ile karıştırılarak kullanılacağı, bizatihi kendisinin mi yağının mı kullanılacağı gibi pek çok bilgilere yer verildiğini görürüz


+ Yorum Gönder