+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda kız kaçımanın hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda kız kaçımanın hükmü nedir?


 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: islamda kız kaçımanın hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: islamda kız kaçımanın hükmü nedir?

  Kaçırılan razı değilse, kız kaçırma caiz değil, haramdır. Kız kaçırma haramdır derken başına “kaçırılan kız razı değilse” demek zorunda kaldık. Çünkü herhangi bir sebeple normal yoldan evlenemeyen kişilerin böyle bir işe girişmeleri durumu da söz konusudur. Bu durumda da her şeyden önce kaçıranla kaçırılan arasında nikâh olması lazımdır. Nikâhsız olarak tarafların birbirine temas etmeleri haramdır.

  Şafii mezhebine göre velinin izni olmadan nikâh olmayacağı için kızın velisini ikna etmeden böyle bir işe girişmek doğru olmaz. Hanefi mezhebinde büluğ çağına ermiş bir kız evlenmek için velisinden özel izin alması şart olmadığından kurallarına uygun bir nikâhla iki taraf da razıysa bu olabilir. Ancak her olabilir denilen şey, olması iyidir manasına gelmez.
  İnsanlar böyle yollara başvurmadan her işini uygun bir şekilde yapmalıdır. Yani en güzel yapılan evlilik, tarafların ailelerinin rızalarının bulunduğu, meşru örf ve adetlere uyulmak suretiyle herkesin gönlünün alındığı evliliktir. Günümüzde kız kaçırmaların genellikle kırgınlıklara sebebiyet verdiğini, bazen yıllarca anne-babaların çocuklarına küs durduğunu görüyoruz. Dolayısıyla usulünce evlenebilecekken, aileler ve gençler arasında yıllarca sürecek bu tür problemlere sebebiyet vermek dinen de ahlaken de uygun değildir.

+ Yorum Gönder