+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran kaç yılında ve nerede indirildi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran kaç yılında ve nerede indirildi?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Kuran kaç yılında ve nerede indirildi?


  Reklam  Cevap: Kuran kaç yılında ve nerede indirildi?


  Kur'an-ı Kerim Hz. Muhammed’e (s.a.v) 610 yılı ramazan ayının Kadir Gecesi indirilmeye başlamıştır. "Muhakkak ki biz onu kadir gecesi indirdik" (Kadir suresi, 1. ayet) Hıra Mağara'sında başlayan vahiyle Alak suresinin ilk beş ayeti indirilmiştir.

  Tamamı vahiylerden oluşan Kur'an-ı Kerim'in ayet ve sureler halinde parça, parça indirilmesi 23 yıllık bir zamanı kapsar. "Biz Kur'an'ı insanlara dura dura okuyasın diye ayet ayet ayırdık ve onu peyderpey indirdik" (İsra suresi, 106. ayet).

  23 yıl süren Kuran’ın indirilme sürecinin yaklaşık olarak 12 yılı Mekke dönemi 11 yılı da Medine döneminde gerçekleşmiştir. Mekke döneminde nazil olan ayetler daha çok başta tevhit olmak üzere inanç esasları, ölüm, hayat, cennet, cehennem ve kıyamet gibi konuları ele alır. Medine döneminde ise ibadetler, insanlar arası ilişkiler, toplumsal düzenlemeler ve ahlaki kurallarla ilgili konular ele alınır
  .

  Kuran’ın parça parça indirilmesi, ezberlenmesini, yazılmasını, emir ve yasaklarının kavranıp yaşanmasını kolaylaştırmıştır.


 3. Misafir
  610 yılında kadir gecesinde hira magrasında

 4. Misafir
  günümüz tarihine göre kuranı kerimin ilk indiriliş tarihini öğrenmek istiyorum.

+ Yorum Gönder