+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şefaat ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şefaat ile ilgili hadisler


 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Şefaat ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: ŞEFAAT İLE İLGİLİ HADİSLER

  1 "Şefâatim, ümmetimden büyük günah işleyenler içindir. Bir adamın ateşe atılması için emir verilir Giderken, (dünyada) susadığı zaman su vermiş olduğu adama rastlar, onu tanır ve ona: "Benim için şefâat etmeyecek misin?" der Adam: "Sen de kimsin?" diye sorunca: "Ben sana falan gün su içirmedim mi?" der Öbürü bunu tanır ve (Allah nezdinde) onun lehinde şefâatte bulunur Adam da böylece geri çevrilir ve cennete gider."

  2. Resulûllah (sas) buyurdular ki: "Ümmetimden (âlim, şehid, sâlih) bazıları var; bir (çok kabilelere şamil bir) cemaate şefâat eder, bazıları var bir kabileye şefâat eder; bazıları var bir bölüğe şefâat eder; bazıları da tek bir ferde şefâat eder ve cennete girmelerini sağlar"
  3. Resulullah (sas) buyurdular ki: "Her peygamberin müstecab (Allah'ın kabul edeceği) bir duası vardır. Her peygamber o duayı yapmada acele etti. Ben ise bu duamı kıyâmet gününde, ümmetime şefâat olarak kullanmak üzere sakladım (kullanmayı ahirete bıraktım) Ona inşaallah, ümmetimin şirk koşmadan ölenleri nâil olacaktır"
  4. Resulullah (sas) buyurdular ki: "Şefâatim, ümmetimden büyük günah sahipleri içindir" [Tirmizî, şu ziyadeyi kaydeder: "Hz Cabir (ra) dedi ki: "Kebâir (büyük günah) ehli olmayanın şefâate ne ihtiyacı var!"


+ Yorum Gönder