+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Akrabalarımıza karşı görevlerimiz nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Akrabalarımıza karşı görevlerimiz nelerdir


 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: Akrabalarımıza karşı görevlerimiz nelerdir


  Reklam  Cevap: Akrabalarımıza karşı görevlerimiz nelerdir
  Hısım ve akrabalar, geniş anlamda ailemizin bir parçası olduğu için onlara karşı da bir takım vazifelerimiz vardır.
  Akrabalarımızı, zaman zaman ziyaret etmek, güzel söz ve güler yüzle sevgilerini kazanmak, ihtiyacı olanlara yardım etmek, muhtaç olmasalar bile hediye götürerek gönüllerini almak, uzakta olanlara mektup yazarak ya da telefon ederek hal ve hatırlarını sormak dini ve ahlaki görevlerimiz arasında yer alır. Böylece akrabalık bağları güçlendirilmiş ve aralarındaki samimiyet kuvvetlendirilmiş olur.
  Dinimiz, hısım ve akrabaya iyi davranılmasına büyü önem vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyruluyor: ”Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve maliki bulunduğunuz kimselere iyilik ediniz.” (Nisa Suresi 57. ayet).
  Bir adam Peygamberimize:
  Ya Rasulellah! Bana cennete girmeme sebep olacak bir amel söyle, dedi
  Peygamberimiz:
  ”Allah’a ibadet eder ve ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın; namazı kılar, zekatı verir, akrabayı gözetirsin.” buyurdu (Buhari, Edep, 10; Müslim, İman,4).
  Akrabaya iyili etmek cennete girmemize vesile olur, onlarla alakayı kesmek ise bizi bu nimetten mahrum eder.
  Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
  ”Hısım ve akraba ile alakayı kesenler cennete giremez” (Buhari, Edep, 11; Müslim, Birr, 6).

 3. Misafir
  Akraba ile bağlılığı her zaman gözetmeliyiz. Sıkıntı anında onların yanında olmalıyız

+ Yorum Gönder
akrabalarımıza karşı sorumluluklarımız,  akrabalarımıza karşı görevlerimiz,  akrabalarımıza karşı görevimiz,  akrabalara ve komşulara karşı sorumluluklarımız,  akrabalarımıza ve komşularımıza karşı sorumluluklarımız,  akraba ve komsulara karsi gorevlerimiz nelerdir,  komsularimiza karsi sorumluluklarimizla ilgili.ayetler