+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah'a karşı görevlerimiz nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah'a karşı görevlerimiz nelerdir


 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: Allah'a karşı görevlerimiz nelerdir


  Reklam  Cevap: Allah'a karşı kulluk görevlerimiz nelerdir? kısaca


  Allah’a kulluk ve ibadet etmek başlıca görevimizdir.
  Biz insana bakan peygamberler aracılığı ile istenen, Allah’ın bizden razı olup kabul edeceği ibadet şekline bakacak olursak bunun da iki temeli vardır. Birincisi İman’dır. İkicisi ise namazdır.
  İbadet Allah’ın emrini yapmak ve yasakladıklarından kaçmaktır.

  Amelde namaz, oruç, zekat gibi farzları yapmak, sünnetlere gücü yettiği kadar uymak.
  Allah’a karşı acizliğini ve zayıflığını bilerek günahlardan tövbe, istiğfar ve dua ile yalvarmak ve şefaatçi olarak peygambere (sav) salavat getirmek.
  Kur’an-ı Kerimi manasını bilerek veya bilmeyerek okumak. Çünkü, Kur’an-ı Kerimi okumak ibadettir; manasını öğrenmek ise ilimdir.
  Günahların büyüğünden ve küçüğünden kaçınmak.

  İbadet ile ilgili hadisler denince bütün bunları ifade eden hadisler girer. Bunun için ibadet ve kulluğu somutlaştırmak gerekir. İstenen nedir? Eğer kulluk denirse bunun başı tövbe, istiğfar ve namaz gelir. Sonu ise haramlardan kaçınmaktır.
  İbadetin başı ise Namazdır. Çünkü namaz ibadetin fihristesidir. Yüce Allah “Beni anmak için namaz kıl” (Taha, 14) buyurur. Demek ki Allah’ı anmak ve ibadet etmek namaz iledir. Hem namaz bütün ibadet şekilleri mevcuttur.


  Genel olarak ibadet çeşitleri ile ilgili hadislere bakacak olursak:
  "İslâm, beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’ın birliğine inanmak, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak, hacca gitmek." (İbn Ömer (ra) Müslim.)

  Bütün bu hadis ibadet ve Allah’a kulluk yapmanın nasıl olması gerektiğini anlatmaya yeterlidir.

 3. Misafir
  namaz kılmak gunah yapmamak ve harama el uzatmamak ve hıç yalan soylememek

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Peygamber ahlakını giyinmek , Kuranı Kerimi yol göstericin yapmak

 5. Hattap
  Devamlı Üye
  Allah C.C.'ye karşı kulluk vazifelerimizden birisi ve en önemlisi Allaha şirk (ortak)koşmamaktır. Allah birdir,tektir.Eşi ve benzeri yoktur. Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)O, sizin için yeryüzünü bir döşek, gökyüzünü bir bina kıldı. Ve gökten yağmur indirerek bununla sizin için (çeşitli) ürünlerden rızık çıkardı. Öyleyse (bütün bunları) bile bile Allah’a eşler koşmayın. (Bakara Suresi, 22)Hiç şüphesiz, Allah, kendisine şirk koşanları bağışlamaz. Bunun dışında kalanlar ise, (onlardan) dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirk koşarsa elbette o uzak bir sapıklıkla sapmıştır. (Nisa Suresi, 116)Hani Lukman oğluna -öğüt vererek- demişti ki; “Ey oğlum, Allah’a şirk koşma. şüphesiz şirk, gerçekten büyük bir zulümdür.” (Lokman Suresi, 13)

  Yeri Göğü insanlığın faydalanması için sonsuz niymetleri yarattı. Bizi yoktan var etti bedenimizi mükemmel organlarla donatı Allah (c.c ) İnsanlara üstün özelliklere verdi. Bütün bunların karşılığında da Bizim Allah (c.c) emirlerini seve seve yerine getirmemiz gerekmez mi ?

  Bu görevler:
  Allah’ın var olduğuna bir olduğuna inanmak
  Şanı Yüce Allah’ın emrettiği hükümleri yerine getirmek
  Hükümlerine uygun hareket edip men ettiklerinden sakınmak.
  Allah Zü’l-Celal Hazretlerini seven günah işlemez. Hiçbir canlıyı incitmez.
  Allah (c.c) her şeyden çok sevmek
  O’nun adını sevgi ile saygı ile zikretmek
  Verdiği nimetlere şükür halinde olmak
  Göklerin ve yerin mülkü O’nundur diriltir ve öldürür, O her şeye kadirdir”
  “” O Allah’dır ki, sudan bir insan yarattı da onu soy ve hısım diye ikiye ayırdı. Senin Rabbin her şeye kadirdir”, (el Hadid: 2-)

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Allah'a karşı görevlerimiz maddeler halinde kısaca

  -
  1. Allaha ve diğer inanmamızı istediği şeylere iman etmek-inanmak
  2. Kitabında bize yapmasını istediği tüm ibadetleri yapmak
  3. Haram ve günah dediği, yapmamızı yasakladığı işlerden uzak durmaktır.


+ Yorum Gönder
allaha karşı görevlerimiz nelerdir,  allaha karşı sorumluluklarımız nelerdir,  insanın allaha karşı görevleri,  allaha karsi sorumluluklarimiz,  peygambermize karşı sorumluklarımız soru ceva,  allaha karşı vazifeler nelerdir,  allaha karşı görev ve sorumluluklarımız