+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şeytan cehenneme gireceğini bildiği halde neden kötülük yapıyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şeytan cehenneme gireceğini bildiği halde neden kötülük yapıyor


 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: Şeytan cehenneme gireceğini bildiği halde neden kötülük yapıyor


  Reklam  Cevap: Şeytan cehenneme gireceğini bildiği halde neden kötülük yapıyor

  Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz: Malum olduğu üzere, bir işe yoğunlaşmanın dercesine göre kişinin duygularının, düşüncelerinin ve zihni faaliyetlerinin de o konuya yoğunlaşması söz konusudur.
  Örneğin, bazı insanlar şeyhine o kadar yoğunlaşırlar ki, artık her yerde onu görüyor, onu düşünüyorlar. Artık fena fiş-şeyh olurlar. Aynı manayı ifade etmek üzere, Fena fir-resul, fena fillah kavramlarını da biliyoruz.

  İşte bunun gibi, şeytan da kötülükleri yapmak, insanları aldatmak, vesvese üretmek, ayakları kaydırmak, tuzakları kurmakla o kadar meşguldür ki, bütün zihni melekeleri fena fiş-şer olmuştur. Artık o, ezeli düşmanı olan Hz. Adem’in çocuklarına kötülük yapmakla yoğun meşguliyeti onu kendi halini düşünmeye imkân vermemektedir.

  Ayrıca, şeytan kendi iradesiyle cevherini bozduğu için tövbe etme ve imana girme özelliğini kaybetmiştir. Bozulan çekirdeğin ağaç olamayacağı, kömürün elmasa dönemeyeceği gibi..

  Bu durum şeytanın iradesinin zayıflığını değil, onu hep yanlış yolda kullandığını göstermektedir. Demek ki, iradenin imalat hatası yok, kullanım hatası vardır. Bu husus insanlar için de geçerlidir.

+ Yorum Gönder
şeytan neden kötülük yapar