+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çevre temizliği islam dini açısından niçin önemlidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çevre temizliği islam dini açısından niçin önemlidir?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  çevre temizliğinin önemi


  Reklam  Cevap: DİNİMİZDE ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ


  Yüce Allah, dünyayı en güzel bir şekilde, her şeyi yerli yerinde yaratmıştır. Aynı zamanda dünyadaki canlı-cansız varlıklar insanın istifadesine sunulmuştur. İnsanında görevi Yüce Allah’ın bu eşsiz nimetinin kıymetini bilmesi ve onu güzel bir şekilde değerlendirmesidir. Yüce Dinimiz çevrenin korunması, çevre temizliği üzerinde önemle durmuştur. Nitekim dinin direği olarak kabul edilen namazın kabul edilmesi için, namaz kılanın ve namaz kılınan yerin temiz hale getirilmesi de namazın farzlarındandır.
  Müslüman sadece kişisel temizlikle yetinmemeli, toplumun ortak kullanım alanları olan cami, hastane, okul, kamu alanları, yol ve çeşme gibi yerlerin temizliğine de çok özen göstermelidir. Kur’ an-ı Kerim’de Bakara Suresi 222. Ayeti Kerimede şöyle buyrulmaktadır. “…Allah günahlarından tövbe ile arınan ve temizlenenleri de sever”[1]  Değişen Hayat şartlarında, çağın getirdiği stresten kurtulmak için mesire yerlerine gitmek, temiz hava almak, dinlenmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hal böyle olunca da topyekûn çevre temizliği daha da önem arz etmektedir.


  İnsanların dinlendiği yerlerin temiz tutulması, buraların iyice korunması konusunda Hz. Peygamber şöyle buyurmaktadır. “Lanete uğramış kimseler olmaktan sakının. Ashap; Bunlar kimlerdir diye sorunca “Halkın gelip geçtiği yola, gölgelendiği yerlere abdest bozup kirletenlerdir.”[2]


  Her konuda iyi davranmayı emreden dinimiz, başkasına rahatsızlık veren şeylerin de ortadan kaldırılmasını emretmektedir. İnsanlara eziyet verici şeyleri yoldan kaldırmayı sadaka sayan bir dinin mensubu olarak, yaşam alanlarına çöp atmak, tükürmek, insanlara eziyet verici şeyleri ortaya atmak bize hiç yakışmayan davranışlardır. Çünkü yaşadığımız yerde insanları rahatsız etmemiz onların hakkını ihlal etmemiz anlamına gelmektedir. Kul hakkı ise ancak hak yenilen kulların helal etmesiyle mümkündür.
  Günümüzde, çevre kirliliğinden dolayı bozulan ekolojik dengenin bir sonucu olarak iklimlerin değiştiğini, özellikle çevre felaketlerinin yaşandığını görmekteyiz. Bu sebeple çevre temizliği günümüzde daha önem arz etmektedir. Bütün toplumlar kendilerine düşen vazifeleri yerine getirmeleriyle güzel bir Dünya hayatı bizi beklemektedir. Yoksa yaşanılacak olan sıkıntıların bizlerin eliyle meydana gelmiş olacağı unutulmamalıdır.
  Hutbemi Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in hadisiyle bitiriyorum. “Allah temizdir, temizliği sever; kerim ve cömerttir, kerem ve cömertliliği sever. Öyle ise avlularınızı ve boş sahalarınızı temiz tutun….”[3]

 3. Hoca
  erimeye devam...
  011
  بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم
  ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُم بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

  İSLAMDA ÇEVRE BİLİNCİ

  Yüce Allah, insanların da içinde bulunduğu kainatı bir düzen ve denge içerisinde yaratmıştır. Yaşamın sürebilmesi için bu düzen gayet mutedil olup, herhangi bir eksiklik mümkün değildir.


  Zamanımızın en önemli sorunlarından birisi Çevre kirliliğine bağlı olarak bu doğal dengenin bozulmasıdır. Bu dengenin bozulması bütün canlılara zarar vermektedir. Hutbemin basında okuduğum ayette “İnsanların kendi işledikleri kötülükler sebebiyle karada ve denizde bozulma otaya çıkmıştır”(1) şeklinde dile getirilmektedir. Hava, su ve denizlerin kirliliği, yeşilliğin ve ormanların giderek yok olması, bunun sonucunda iklimlerin değişmesi, bu ayette belirtilen durumları açığa çıkarmaktadır. Şüphesiz ki faydamıza sunulan her nimet Allah’ın sorumluluğumuza verdiği bir emanettir. Çevre de bu nimetler arasındadır.


  Çevremize karşı sorumluluklarımız pek çoktur özellikle yeşil ve ağacın korunmasının ayrı bir önemi vardır. Ormanlar, ciğerimize çektiğimiz oksijen, topraklarımızı erozyondan koruyan, kökünden, yaprağından,


  kerestesinden, meyvesinden, gölgesinden, kokusundan, faydalanılan ilahi bir lütuftur. Bunun içindir ki Peygamberimiz (sav) “ Kıyamet kopmak üzereyken elinde bir fidan bulunan kimse imkan bulursa onu diksin”(2) buyurmaktadır.


  Çevremizi özellikle ağaç ve yeşillikleri koruyup temiz tutmak hem insani hem de dini bir görevdir. Zira çevreyi kirletmek sadece çevreye değil kişinin kendisine ve diğer canlılara karşı da işlemiş olduğu bir cinayettir. Peygamberimiz (sav) bir hadisinde “Müslüman Müslümanın elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.”(3) Buyurmaktadır. Bunun içindir ki çevremize karşı sorumsuz davranmamız hem insanların bize güvensizliğine, hem de kul ve kamu hakkına tecavüz sayılır. Bütün bunlardan bir gün hesaba çekileceğimizi hiçbir zaman unutmayalım.
  HAZIRLAYAN: Nizamettin PENBE

  ___________________
  Rum, 30/41.
  Ahmet Bin Hanbel, Müsned III. 191.
  Tirmizi, iman, 12.

 4. melle
  Devamlı Üye
  İslam dini için Mekan ve çevre temizliği niçin önemlidir?

  Mekan temizliği ibadetin şartlarındandır. Çevre temizliği ise, İman alametidir.

+ Yorum Gönder
mekan ve çevre temizliği islam dini açısından niçin önemlidir,  mekan ve cevre temizligi islam dini acisindan nicin onemlidir,  dinler çevreyi korumaya niçin önem vermiştir,  dinler cevreyi korumaya nicin onem vermistir,  dinler cevreyi korumaya niçin önrm vermiştir ,  dinde cevre ahlaki