+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Güneş hangi yönü gösterir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Güneş hangi yönü gösterir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: güneş hangi yönü gösterir?


  Reklam  Cevap: Bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir.

 3. Misafir
  Yönler Güneş’e göre belirlenir ,Güneş’in doğduğu yöne DOĞU,battığı yöne BATI denir.

  Güneş’in doğduğu yöne sağ kolumuzu uzattığımızda sağ kolumuzun gösterdiği yön DOĞU, sol kolumuzun gösterdiği yön BATIdır.Bu şekilde durduğumuzda önümüz KUZEY yönünü,arkamız ise GÜNEY yönünü gösterir.


 4. Misafir
  Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir.Sopanın gölgesi işaretlenir.Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir.Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S - N eksenidir.Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.

 5. Misafir
  Güneş, öğle vakti tam tepedeyken, yere diktiğimiz çubuğun gölgesini ölçeriz. Bulduğumuz en kısa gölge uzunluğu, kuzeyi; karşı tarafı da güneyi gösterir. Yüzümüzü kuzeye dönersek, sağ taraf doğuyu, sol taraf da batıyı gösterir.

+ Yorum Gönder
güneş hangi yönü gösterir,  güneş hangi yöne geçmez,  gunes hangi yone geçmez,  güneş nereyi gösterir,  Gunes hangi yonu gosterir,  güneş hangi yöne geçmezgüneş hangi yöne geçmezgüneş hangi yöne geçmez