+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Doğru cima nasıl olmalı? Helali haramı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Doğru cima nasıl olmalı? Helali haramı nedir?

  Sual: Dinimizde cima nedir nasıl açıklama getirile bilir kimileri der ki kişi cima yapmak istediğinde hem önden hemde aşkaban yaklaşa bileceğini idda ediyorlar cima dinimizde helali harami nedir nasıl cima caizdir sorarım sizlere hangi hocanın dediği doğrudur sorusuna takıntı yaşamak istemiyorum dinimi neyi emrediyor onu öğrenmek istiyorum ? 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Doğru cima nasil olmali? Helali haramı nedir?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;

  "Eşlerin birbirine her yerleri mübahtır, haram değildir" şeklindeki bir hüküm doğru değildir; kadına anüsten yaklaşmak (ters ilişki) ehlisünnete göre caiz değildir. Ağız da cinsel temas için değil, başka işler için var edilmiştir; oradan cinsel temas yaratılış amacına da, fıtrata da ters düşer, fıtratları bozulmamış olanlar bundan nefret ederler. (Prof.Dr.Hayrettin Karaman)

  İslam, kişinin bütün hayatını içine alan ve her konuyu değerlendiren bir dindir. Bu sebeple insanın hayatında önemli bir yer tutan cinselliği ve eğitimini de ihmal etmemiştir. Belirli ölçüler içerisinde helal dairesinde keyfe kafi gelecek şekilde düzenlemiştir.

  Her problemlerini Hz. Peygambere (asv) sorup öğrenen sahabeler ve onların hanımları, cinsellikle ilgili sorunlarını da bizzat sorarak öğrenmişlerdir.

  Nitekim, sahabeden birisi hanımına üreme organından olmak şartıyla arka tarafından yaklaşmak istemiş, ancak hanımı buna karşı çıkmış ve doğacak çocuğun şaşı olacağı şeklindeki Yahudi anlayışını da bahane göstererek itiraz etmişti.

  Durum Peygamber Efendimize (asv) haber verildiğinde “Eşlere, üreme organından olmak şartıyla, istenildiği şekilde yaklaşılabileceğini” (1) ifade eden ayet geldi.

  Bu ayeti açıklayan Peygamberimiz (asv) de “Üreme organından olmak şartıyla arkadan, yandan, üstten, alttan, istenildiği ve hoşa gidildiği şekilde cinsel ilişkiye girilebileceğini" ifade etmiştir. (2)

  İslam, kişinin eşiyle cinsel ilişkisini şu durumlarda yasaklamıştır :

  1. Adet halinde ve lohusalı iken cinsel temas haramdır.
  2. Eşinin dışkı yerinden yani anüsünden yaklaşmak. Zevceye dışkı yerinden cinsel ilişkiye girmek büyük günahlardandır.

  Peygamber Efendimiz: "Hanımına dışkı yerinden yaklaşan kimse lanete uğramıştır." buyurur. Başka bir hadîslerinde de: "Erkeğe veya kadına arka yoldan yaklaşan kimseye Allah, rahmet bakışıyla bakmaz" buyururlar. (3)

  Dinimizin bunların dışındaki cinsel ilişkiyi, üreme organından olmak şartıyla her türlü şekline müsaade ettiğini ve haram kılmadığını anlıyoruz. Eşlerin birbirini yalama, okşama, dudaklarıyla, oral yolla ve elleriyle cinsel ilişkiye hazırlamak için vücutlarının değişik yerlerine yaptıkları her türlü hareketin haram olmadığını söyleyebiliriz.

  Ancak kesin bir yasağın olmaması, bazı tavsiyelerinde olmadığı anlamına gelmez. Cinsel ilişki esnasında dikkat edilmesi tavsiye edilen hususlar şunlardır :

  1. Eşlerin cinsel ilişki esnasında üstlerine bir örtü almaları. (4)
  2. Eşlerin birbirlerinin cinsel organlarına bakmamaları. (5)
  3. Cinsel ilişki anında az konuşmaları. (6)

  Bu tavsiyelere uymak güzel olmakla beraber, üreme organından olmak şartıyla her türlü sevişme ve ilişki caizdir.  Kaynaklar:
  1. Bakara Suresi, 2/223
  2. bk. Elmalılı Hamdi Yazır’ın ve İbni Kesir’in Tefsirlerinin Bakara, 2/233. ayetin tefsiri.
  3. bk. Ebû Dâvûd, Nikâh, 45; Müsned, I, 86; II, 444; Tirmizî, Taharet, 102; Mişkâtü'l-Mesâbih, II, 184
  4. Kenzu’l-ummal, 6/415
  5. İbn Mace, Nikah, 28
  6. Feyzu’l- Kadir, 1/327


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  En güzel cima şekli nedir?

  Besmele çekmek, şeytandan Allahaa sığınmak, adetli iken yaklaşmamak, ön taraftan yapmak ve karı koca beraber tatmin olmak.

 4. Misafir
  S. Aleykum. Eslerin birbirlerinin cinsel organlarina bakmalari yasak midir ?

 5. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Eşler arasında avret sınırı yoktur. Eşler birbirlerinin cinsel organlarını görebilirler bu caizdir. Özellikle eşler birbirlerini mutlu etmeyi gözetmelidir.

 6. Misafir
  Aleykumselam lohusalı kadının kırk gün dolduktan sonra akıntının gelmesi halinde ilişkiye girilir mi?

 7. arifselim
  Yönetici
  Evet kardeşim. Lohusalığın en fazla süresi 40 gündür. Bu süre doldu mu artık kadın yıkanır ve eşiyle cinsel ilişkiye de girebilir bu caizdir. 40 günden uzun sürmesi özür sayılır.

+ Yorum Gönder
cima nedir,  cima ne demek,  cima nasıl yapılır,  cima nedir nasıl yapılır,  cima etmek,  cima ne demektir,  cima