+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zevk suyu cünüp yaparmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zevk suyu cünüp yaparmı

  Sual: İslam dininde bir kişiden gelen zevk suyu cünüp yapar mı bilgi verir misiniz dini hük mü nedir açıklar mısınız ? ? 2. ebuturab
  Site Doktoru

  Cevap: zevk suyu cünüp yaparmı


  Reklam  Cevap: Meni, mezi, vedi nedir? Guslü gerektirir mi?

  Meni, mezi, vedi ve guslü gerektiren durumlar hakkında bilgi verir misiniz?


  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.


  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.


  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1- Sıçrayarak çıkması,

  2- Hazzın hasıl olması.

  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.


  Guslü Gerektiren Haller:

  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)

  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)


  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71
  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82

 3. Misafir
  Gusül abdesti aldım erkeklik organından ince bir sıvı geldi tekrar gusül abdesti almam gerekirmi

 4. mum
  Administrator
  zevk suyu cenabet yaparmı
  organından ince bir sıvı geldi

  Cünüp olduktan sonra kırk adım kadar yürümüş veya idrar yapmış iseniz, gusülden sonra gelen akıntı guslünüzü bozmaz ama bunlar yapılmamış ve akan meni ise yeni gusül gerekir (Hanefi mezhebine göre)


 5. Misafir
  Vajinamı ovulturunca çok güzel hissediyorum ve bunu yapınca bir sıvı akıyor bu nedir adeti geciktirirmi ve hamilelik falan olurmu

 6. arifselim
  Yönetici
  Bu tür durumlarda gelen zevk suyudur ve buna mezi denir. Bunun adetle hiç bir ilgisi olmaz. Bu sıvı namaz abdestini bozar vebundan dolayı kişi cünüp olmaz.

+ Yorum Gönder
zevk suyu cenabet yaparmı,  zevk suyu cunup yapar mi,  zevk suyu cünüp yaparmı,  zevk suyu cenabet edermi,  zevk suyu cenabet yaparmı guslü gerektirir mi,  zevk suyu cenabet yaparmi,  zevk suyu cünüp yapar mı