+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Amenerrasulü indiriliş sebebi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Amenerrasulü indiriliş sebebi

  Sual: Amenerrasulü indiriliş sebebi nedir Amenerrasulü neden nazil olmuştur açıklar mısınız ? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Amenerrasulü indiriliş sebebi


  Reklam  Cevap: Amenerresulu olarak bilinen kuranı kerimin en uzun suresi olan bakara suresinin son iki ayetine denir. Bu ayetlerin indirilmesi hakkında iki rivayet bulunmaktadır. Her iki rivayette birbirine aykırı değildir. İki hadisi şerif kaynaklarımızda şöyle geçmektedir:

  Birinci rivayet:

  İbn Abbas r.a. kanalıyla gelen rivayettir. Bu habere göre Bakara suresinin sonunda bulunan bu ve bundan sonraki ayet Cibril a.s. vasıtasıyla nazil olmamış; Rasulullah s.a.v. bunları Miraç gecesi vasıtasız olarak işitmiştir.


  İkinci rivayet:
  Ebu Hüreyre r.a.’dan gelen haberdir. Buna göre: “Siz içinizdekileri açıklasanız da gizleseniz de Allah onlarla sizi hesaba çeker.” (Bakara, 284) ayeti inince sahabe-i kirama çok ağır gelmiştir. Sahabe, Rasulullah s.a.v.’e gelip buna güç yetiremeyeceklerini bildirince Efendimiz:


  – Sizden önceki Yahudi ve hıristiyanların ‘işittik ve isyan ettik!’ dedikleri gibi mi demek istiyorsunuz? Siz onların yaptıklarını aksine işittik ve itaat ettik. Bizi bağışla Rabbimiz, varış ancak sanadır.’ deyin buyurdu.

+ Yorum Gönder
amenerrasulü indiriliş sebebi,  Amenerrasulünün indiriliş sebebi,  amenerrasul,  amenerrasulu inis sebebi,  amenerrasulü iniş sebebi,  amenerresulunun inişi,  amenerrasulü'nün indiriliş nedeni