+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nasıl gusul alınır yardım edermisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nasıl gusul alınır yardım edermisiniz?

  Sual: ben gusül almadan önce sol elimle temizlediğim yeri birde hiçbir yer kuru kalmayacak diye şohbenle ıslatıyorum.gusül sırasındada aklıma gelen vesvese yüzünden tekrar şohbenle ıslatıyorum.sol elimizle temizlediğimiz yerin ıslak kalması gerekir mi.yoksa sadece avret mahalinin dışını yıkamak yeter mi? ? 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Nasıl gusul alınır yardım edermisiniz?


  Reklam  Cevap:

  Değerli kardeşimiz;

  Gusülden önce alınan abdest, namaz kılmak için değildir. Guslün adabından olduğu için önce namaz abdesti alınır, sonra gusül abdesti alınır. Gusül abdesti, aynı zamanda namaz abdesti yerine de geçtiğinden, gusül abdestinden sonra tekrar namaz abdesti almaya gerek yoktur. Gusül abdestiyle namaz kılınabilir.

  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bütün bedenini kuru yer kalmayacak şekilde yıkar.

  Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayakları, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar.

  Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder