+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Almanya'da torununu evlat edinen bir kimse vefat ettiğinde miras paylaşımı nasıl olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Almanya'da torununu evlat edinen bir kimse vefat ettiğinde miras paylaşımı nasıl olur?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Almanya'da torununu evlat edinen bir kimse vefat ettiğinde miras paylaşımı nasıl olur?


  Reklam  Cevap: Almanya'da torununu evlat edinen bir kimse vefat ettiğinde miras paylaşımı nasıl olur? Ayrıca devletin kanunlarına göre biriken emekli ödeneğini bekar olan evlat alabiliyor. Evlatlık bu parayı almazsa para devlete kalacak.
  Sorunun Detayı
  Bundan 15 sene önce maddi sıkıntıdan dolayı almanyaya gitimek durumda kalmıştım dedem almanyaya girdiğimizde öz çocuğu olarak üzerine evlatlık aldı bir dönem orada kaldıktan sonra türkiyeye döndük ve hala dedemin çocuğu olarak gözükmekteyim dedem vefat ettikten sonra miras ı çocuklarına eşit şekilde dağıtıldı babamda payını eşit bir şekilde aldı resmiyette çocuğu gözüktüğüm için bana da pay düşüyor dedemin diğer çocukları bu payı almamı istemiyor islamiyet'e göre bu parayı almam kul hakkı olur mu? Bir de orada birikmiş emekli ödemeği tek bekar evlat olduğum için alman bakalnlığı bana ödeyecek bu parayı almazsam devet hazinesinde kalacak bu parayı almam doğru mudur? yardımlarınız için Allah razı olsun şimdiden.
  Kullanıcı: fatihtpz | Tarih: Cts, 26/01/2014 - 09:09
  Değerli kardeşimiz;
  Dedenin şer'i mirasçıları, evlatlığı olan sen değilsin, kendi doğumdan çocukları ve yakınlık derecesi uygun olan diğer akrabasıdır. O akraba da mirası, İslam'a göre paylaşmalıdırlar.

  Dedenin Almanya'da biriken parasını alır, onun adına hayır yaparsın, kendin yiyemezsin.

  Yazar:Hayreddin Karaman (Prof.Dr.)


  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder