+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın

  Sual: Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşara


  Reklam  Cevap: Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu? Firma televizyon veya radyo yayını yapan bir kuruluştur. Saniye üzerinden reklam satışı yapılmaktadır. Yani siz bir yeni ürün reklamı yapmak istiyorsunuz, firma ile görüştüğünüzde kaç saniyelik bir reklam istiyorsanız bu fiyat üzerinden anlaşarak ürününüzü tanıtıyorsunuz. Firma yıl üzerinden reklam gelirlerinin bir kısmını nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla daha düşük bir fiyata gelecek yıla ait reklam saatini satmaktadır. Düşük fiyata örnek 10 tl aldığınız reklam saatini 12 tl ürün tanıtımı için gelen firmaya satıyorsunuz. Elde ettiğiniz kazanç faiz midir? Kar mıdır? Dinen caiz midir? Reklamlarda alkol ürünleri pazarlanmamaktadır.  Meşru olan bir reklam hizmeti, alım satımı caiz olan bir ekonomik değerdir. Bu hizmeti (içi doldurulacak reklam süresini) peşin ucuza alıp, zamanı gelince piyasa fiyatına satarak kâr etmek caizdir.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman

+ Yorum Gönder