+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Emülgatör haram mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: emülgatör haram mı?


  Reklam  Cevap: SORU: Selamünaleyküm hocam,
  Emülgatör diye bilinen iki katki maddesi hakkinda bilgi/fetva istiyecektim. Biri E120 kod’u ile bilinen Karmin’dir. Bu madde bir tür bitlerden üretilir. Yani üretimde bitler ezilir ve islem görür. Diger madde ise E904 kod’lu sellak’dir. Bunun üretimindede bir bit türünün – af buyurun – diskisi kullanilir. Ben kendi aklimla düsündügüm zaman ben bunlarin tüketimine cevaz veremiyorum. Bu konuda sizin görüsünüzü rica ederim. Saygilarimla, Allaha emanet olunuz…


  CEVAP:

  Selamünaleyküm.

  Karmin için yenmeyeceği yönünde fetva bulunmaktadır. Sellak ise direk böceğin kendisi olmadığı için cevazı yönünde bir ruhsat bulunabilir. Her ikisinden de kaçınmak en güzeli olmalıdır.

  Fetva Meclisi


 3. mum
  Administrator
  emülgatör nedir kısaca

  Süt ikame yemi gibi suya karıştırılarak çoğaltılıp kullanılacak maddelerin ortamda bağdaşık bir biçimde dağılmasını sağlayan, yemlere katılarak onların kararlı emülsüyon durumuna gelmesini sağlayan lesitin, mono ve digliserit gibi maddeler.

  emülgatörler, genelde yurt dışından ithal edilirler, onun için domuzdan imal edileni olabileceği için üreticilerin dikkat etmesi gerekir.

+ Yorum Gönder
emülgatör haram mıdır,  emülgatör haram mı,  emulgatoren haram mı,  haram olan emulgatörler