+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eshab-ı Kiramın hepsi cennetlik midir? Eğer hepsi cennetlik ise hepsinin cennetlik olduğuna dair bir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eshab-ı Kiramın hepsi cennetlik midir? Eğer hepsi cennetlik ise hepsinin cennetlik olduğuna dair bir


 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Eshab-ı Kiramın hepsi cennetlik midir? Eğer hepsi cennetlik ise hepsinin cennetlik olduğuna d


  Reklam  Cevap: Eshab-ı Kiramın hepsi cennetlik midir? Eğer hepsi cennetlik ise hepsinin cennetlik olduğuna dair bir bilgi Kur'an-ı Kerim de geçiyor mu?  Değerli kardeşimiz;

  Kur’an-ı kerimde Eshab-ı kiramın tamamının Cennetlik olduğu bildirilmektedir. Eshabın hepsi Cennetlik idi ve birbirlerini çok severlerdi.

  Ashab-ı kiramın hepsinin Cennetlik olduğu âyet ve hadislerle bildirilmiştir. İşte bir âyet-i kerime meali: (Mekke’nin fethinden önce ve sonra Müslüman olanların hepsine de, Hüsnayı (Cenneti) söz veriyorum.) (Hadid 10)

  Hepsinin Cennetlik olduğuna dair başka bir âyet-i kerime meali: "Allah, Ashabın hepsine Cenneti söz verdi." (Nisa 95)

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Fetih suresinin 18.âyet-i kerimesinde, cenab-ı Hak mealen buyuruyor ki, "Ağaç altında sana biat eden, (yani emirlerini kayıtsız şartsız yapmaya söz veren] müminlerden Allah razıdır" ki, bunlar Sahabe-i kiram idi ve "onlara Sekine, (yani Tumaninet, kalblerine kuvvet) veriyor ve sana olan sevgilerini, Sıdk ve ihlası biliyor ve onları yakın bir fetih ve zafer ile sevaplandıracağını müjdeliyor." Hudeybiye anlaşmasında, Sidre yahut Sümre ağacının altında yapılan söz vermeye işarettir. Görülüyor ki, Sahabeden herbirinin rıza-i ilahiye mazhar olduğu ve kalblerinin temiz ve halis olduğu ve sekinenin kalplerine indirilmesi ve yakın bir zamanda fetikh ile sevaplandırılacaklarını bildirilmesi, mertebe ve şanlarının büyüklüğüne açık bir şahittir.

  Buna göre büttün sahabiler için cennetliktir denilebilir.

  Bununla beraber, Hadislerde bazı sahabiler ismen de sayılarak cennetlik olduğu ifade edilmiştir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder