+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eğitimde, hasta öğrenciye ayrıcalık tanımak kul hakkına girer mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eğitimde, hasta öğrenciye ayrıcalık tanımak kul hakkına girer mi?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Eğitimde, hasta öğrenciye ayrıcalık tanımak kul hakkına girer mi?


  Reklam  Cevap: Eğitimde, hasta öğrenciye ayrıcalık tanımak kul hakkına girer mi?

  Bir şekilde hakkıyla veya hakkı olmadan 4 yıllık fakültedeki birçok dersini geçen bir öğrencimiz var. Bu öğrencinin psikolojik rahatsızlığından dolayı velisinin ısrarı sebebi ile bazı hocalarımız bu öğrenciyi haketmediği halde bazı derslerden geçirdiler. En nihayetinde 2 dersi kaldı. Velisi en sonunda bana da geldi ve psiklojik rahatsızlığı olduğunu söylediği evladını topluma kazandırmak ve kafasındaki problemlerini çözmek için çok düşük not aldığı bir dersten yüksek bir puan ekleyerek evladını geçirmemi istiyor. Teknik Eğitim öğrencisi olan bu şahıs son iki dersten de geçerse mezun durumuna geçecek. Aynı sınıftaki diğer öğrenciler dururken hastalığından dolayı sadece bir öğrenciyi şartları yerine getiremediği halde not ekleyerek geçirmek ne kadar doğrudur? Kul hakkına girer mi?


  Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

  Psikolojik rahatsızlığı olan öğrencinin üniversite sınav usül ve esaslarına aykırı olarak sırf rahatsızlığı gerekçe gösterilerek başarılı olmadığı halde başarılı imiş gibi gösterilmesi, hem diğer öğrencilerin hakları, hem kamu vicdanı ve hukuku, hem de sizlerin emekleri açısından doğru değildir.

  Ayrıca, bu şekilde bir davranışta bulunulduğu takdirde yani, hak etmediği halde dersi geçirilirse, sahip olacağı diploma ile ileride yapacağı görev esnasında gösterebileceği her türlü kusura ortak olunmuş anlamına gelecektir.

  Bu vesileyle babasına, öğrencinin rahatsızlığı geri dönülemeyecek noktaya gelmeden tedavi ettirilmesinin bildirilmesinde fayda olacağı değerlendirilmektedir.

  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder