+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Münker ve Nekir ile nasıl diyalog kurdular? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Münker ve Nekir ile nasıl diyalog kurdular?






 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Münker ve Nekir ile nasıl diyalog kurdular?


  Reklam



  Cevap: Münker ve Nekir ile nasıl diyalog kurdular?

  Münker Ve Nekir Meleklerinin ne kadar korkunç bir mahluk oldukları bir çok hadis-i şerifte değişik şekillerde ifade ediliyor. Kendilerine bu isimlerin verilmesi hiç görülmedikleri ve bilinmedikleri içindir. Böyle heybetli bir melek karşısında ancak, Allahü Teala'nın bu suallere cevap vermeye muvaffak ettiği ve kalbine hak sözü yerleştirirdiği kimseler cevap verebilir. Evliyalullah için ise bu sorgu sualin normal bir diyalogtan farkı yoktur. Hz. Ömer r.a., Beyaz-idi Bestami Hz ve Ömerün Nesefi hz. lerinin münker nekir melekleri ile diyalogları...

  “Rivâyet edildiğine göre bir adam, İmam Ömeru’n-Nesefî (rh.) hazretlerini vefâtından sonra rüyasında görür ve ona sorar:
  — Münker ve Nekîr’in sualleri nasıl geçti?
  Bu suâle Hazret-i İmam şu cevabı verir:
  — Allah Teâlâ rûhumu iâde ettikten sonra Münker ile Nekîr bana, kabir suallerini sormaya başladılar. Ben onlara dedim ki: “Suallerinize nesir hâlinde mi, yoksa nazım (şiir) olarak mı cevap vereyim?”
  Onlar:
  — Cevaplarını şiir hâlinde söyle, dediler.
  Bunun üzerine ben onlara şu şekilde cevap verdim:

  ‘Rabbiye’llâhü lâ ilâhe sivâhü
  Ve nebiyyî Muhammed Mustafâhü
  Dîniye’l-İslâmi ve fi‘lî zemîmün
  Es’elü’llâhe afvehû ve atâhü’

  Meâli: Rabbim Allah’tır, ondan başka ilah yoktur. Nebîm (peygamberim) Hz. Muhammed Mustafâ (s.a.v.)’dır. Dînim İslâm’dır, fiillerim ise çok çirkin!.. Onun için ben, Allah (c.c.)’tan af ve atâsını (lûtfedip bağışlamasını) istiyorum.
  Bundan sonra adam uykusundan uyanır ve bu mısra‘ları ezberlediğini görür.”
  (Tefsîru Rûhu’l-Beyan, 4/392)


+ Yorum Gönder