+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Farz, vacip ve sünnet arasındaki farklar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Farz, vacip ve sünnet arasındaki farklar nelerdir?


 2. Hanzala
  Devamlı Üye

  Cevap: Farz, vacip ve sünnet arasındaki farklar nelerdir?


  Reklam  Cevap: Farz, vacip ve sünnet arasındaki farklar :

  Vacip: Yapılması zanni delil ile sabit olan hükümlerdir.Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeydir.(Bayram Namazları,Vitir Namazı,Kurban Kesmek gibi.)
  Sünnet: Peygamber efendimizin(s.a.v) farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir.(ezan ve kamet,teravih namazı,beş vakit namazda kılınan sünnetler gibi.) Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (s.a.v) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar. sünnet ikiye ayrılır:sünnet-i müekkede,sünnet-i gayrı müekkede Sünnet-i müekkede: Peygamber efendimizin(s.a.v) çok sık devam edip pek az terkettiği ibadetlerdir.(öğlenin farzından önce ve sonra kılınan sünnetler,sabah namazının farzından önce kılınan sünnetler gibi.) Sünnet-i gayrı müekkede:Peygamberimizin zaman zaman yapıp,zaman zaman bıraktığı ibadetlerdir.(ikindi ve yatsının ilk sünnetleri gibi.)
  Farz: Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır;işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.ikiye ayrılır: Farz-ı Ayın: Her mükellefin kendisinin yapması gereken,bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır.(Beş vakit namaz,zekat,oruç gibi.) Farz-ı Kifaye: Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla, diğer müslümanlardan düşen farzdır.(cenaze namazı gibi

 3. Misafir
  Teşekkürler çok yardımcı oldunuz

+ Yorum Gönder
farz ve vacip arasındaki fark,  farz ve vacip arasındaki farklar,  vacip ile farz arasındaki fark,  vacip ile sünnet arasındaki fark,  farz ve vacip farkı,  farzla vacip arasındaki fark nedir,  farzla vacib aras