+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Rızık Allah'tandır fakat kulun da hareket etmesi gerekir neden elfaz-ı küfür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rızık Allah'tandır fakat kulun da hareket etmesi gerekir neden elfaz-ı küfür?

  Sual: Selamun Aleyküm Rızık Allah'tandır fakat kulun da hareket etmesi gerekir sözü elfaz-ı küfürden sayılıyor sanırım ve sebebi de 'Hareket de Allah'tandır' olarak geçiyor ama bu cümle Allah çabalamanı istiyor cüz'i iradeni kullanmanı istiyor şeklinde yorumlanamaz mı? Cüz'i irademizi de Allah verdi ve bizim tercihlerimizi de Allah yaratır Allah dilemezse olmaz tabii ki. Sadece dua ederek sınav girmemen aynı zamanda çalışman da gerekir gibi bir şey değil mi bu da? Merakımdan soruyorum aklıma takıldı da Hareket de Allah'tandır sadece Allah yaratır ve Allah dilemezse hiçbir şey olmaz buna kesinlikle itirazım yok. Allah razı olsun... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Rızık Allah'tandır fakat kulun da hareket etmesi gerekir neden elfaz-ı küfür?


  Reklam  Cevap: Sual: (Rızık Allah’tandır, fakat kulun da hareket etmesi gerekir) demek, niye küfür oluyor?

  CEVAP

  Hareket de Allah’tan olduğu için, küfür oluyor. (Birgivi vasiyetnamesi)

  İnsanların işleri yalnız irade-i cüziyye ile meydana gelmez. Yani insanın her istediği vücuda gelmez. Allahü teâlâ, yalnız kendi iradesiyle yaratması âdeti değildir. İnsan irade eder, hareket etmesini ister, kudretini kullanır. Allahü teâlâ da irade ederse, iş meydana gelir. (Berika)

  Cansız maddelerin hareketleriyle, insan ve hayvanların ihtiyari, istekli hareketleri arasında şu ayrılık vardır ki, kullar bir şeyi yapmayı tercih edince ve dileyince, Allahü teâlâ da dilerse, kulu harekete geçiriyor ve yaratıyor. Kulun hareket etmesi kulun elinde değildir. (İtikadname)
  SİE

+ Yorum Gönder