+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Soğuktan dolayı abdest yerine teyemum etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Soğuktan dolayı abdest yerine teyemum etmek

  Sual: Selam! Teyemmum edib namazlarimi qiliram,amma 1-2 gun sonra qusul aliram(soyuq olanda,islerim daha cox olanda). Bilmek isterdim menim hemin zamanlarda qildigim namazlar qebul olunurmu? ? 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Soğuktan dolayı abdest yerine teyemum etmek


  Reklam  Cevap: mum hocamiz cevap verecektir

  Ömer Nasuhi Bilmenden alinti:


  202- Teyemmümü mubah kılacak bir özür bulunmalıdır. Bu özür, gerçek olarak veya hükmen suyu kullanmaya güç bulunmamaktır. Şöyle ki: Abdest alacak veya gusledecek kimsenin bulunduğu yerden en az bir mil (dört bin adım) uzakta suyun bulunmasıdır. Bu durumda su, gerçekten bulunmamış sayılır. Yahut su bulunur da, onunla yıkandığı takdirde hastalanmaktan, hastalığının artmasından veya uzamasından tecrübesi neticesi olarak korkarsa veya yetkili müslüman bir doktor su kullanmasını zararlı sayarsa, yine teyemmüm edilir; çünkü hükmen su bulunmamış demektir.


  (Malikîlere göre, yetkili müslüman bir doktor bulunmazsa, bu teyemmüm konusunda müslüman olmayan yetkili bir doktorun sözü yeterlidir.)


  Şu durumlarda da hükmen su bulunmamış sayılır: Cana, mala, şeref ve emanete ait bir tehlikenin, yakında bulunan bir suyu kullanma halinde bulunması. Bulunan suyun abdest veya gusle yetişmemesi. Bulunan su, abdest veya gusle harcandığı takdirde, kendisinin veya arkadaşının veya beraberindeki hayvanın susuzluktan helak olacağını kuvvetli bir ihtimal ile bilmesi. Kuyudan su çekebilmek için ip ve kova gibi aletlerin bulunmaması. Bulunan su ancak pisliği gidermeye kafi gelip de bundan fazla su bulunmaması. Mevcut olan su ile abdest alındığı veya gusledildiği takdirde, bayram ve cenaze namazlarının tamamen kaçırılacağından korkulması. Ancak bu namazların bir kısmına yetişilebileceği anlaşılınca veya cenazenin velisi olur da, kendisini bekleyeceklerini bilince, teyemmüm etmek caiz olmaz.


  Yine, sadece namazı kaçırmak korkusu ile, kazası mümkün olan (bedeli bulunan) namazlar için teyemmüm etmek caiz olmaz. Cuma ve diğer vakit namazları gibi... Çünkü bunlara yetişilemezse, cuma yerine öğle namazı kılınır. Vakit namazlarına yetişilemezse, bunlar kaza edilir.
 3. imam
  Üye
  Su varken teyemmumle namaz olmaz.
  Namazlarini kaza etmelisin.

  İş yoğunluğu ve soguk bahane degil.

+ Yorum Gönder
TEYEMUM