+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vekalet vermeyi unutursa, kurban olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vekalet vermeyi unutursa, kurban olur mu?


 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Vekalet vermeyi unutursa, kurban olur mu?


  Reklam  Cevap: Vekalet vermeyi unutursa, kurban olur mu?  Mehmet isimli bir kasabın; Kurban Bayramında büyük baş hissesine giren 7 kişinin kurbanını kestiğini farzedelim. Hissedarlardan birisi o anda orda bulunmasa ve vekaleti vermemiş bir durumda olsa, onun kurbanı sahih midir?

  Fıkıhta fuzuli diye bir tabir vardır. Günümüzde lüzumsuz bir tabir anlamına gelebilir fakat fıkıhta; Birinin adına vekalet veya veladet olmadan iş yapan adam demektir.

  Bu durumda kasap Mehmet o hissedarın vekaleti ve velayeti olmadan kurbanını kesti. Bu halde o hissedar adına olan hissenin vasfı "mevkuftur." Mevkuf demek, akit sahibinin icazetinin beklenmesi demektir.

  Eğer o hissedar, Allah kabul etsin, benim kurbanımı kesmişsiniz der, kabul ederse, o kurban kurban olarak sahihtir. Böylece mevkufluk durumu kalkıp münakitliğe dönüşmüştür. Hayır ben kabul etmiyorum, vekalet vermemiştim derse o kurban sahih değildir. Bu fuzulinin tasarrufları diye bazı fıkhi kitaplarda geçen hususi bir bahistir.

  Fıkıhta; akidlerde temsil bahsinde geçen fuzulilik mevzusu çoğumuzun dikkatinde değildir. Ama kurban, zekat, nikah gibi bir çok sahada bizim işimiz kolaylaştırıyor.

  Batuhan Alkan


+ Yorum Gönder