+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Muhammedin yaşadığı çevrenin dini yönden özellikleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Muhammedin yaşadığı çevrenin dini yönden özellikleri


 2. Yolcu
  Özel Üye

  Cevap: Hz.Muhammedin yaşadıgı çevrenin dini yönden özellikleri


  Reklam  Cevap: hz muhammedin yaşadıgı çevrenin dini açıdan özellikleri

  Müslümanlıktan önce, Arapların çoğunluğu putperestti. Yapmış oldukları bir takım heykellere ilâh diye tapıyorlardı. En önemli putlar, Hubel, Lât, Menât, Uzzâ, Vedd, Suva', Yeğûs, Yeûk ve Nesr adlarını taşıyanlardı. Mekke'de Kâbe ve civârına 360 kadar put yerleştirilmişti. Her kâbîlenin ayrı bir putu, her putun özel bir ziyâret günü vardı. Böylece yılın her gününde putlarını ziyârete gelenlerle dolup taşan Mekke, bir ticâret merkezi olduğu kadar, putperestliğin de merkezi hâline gelmiş bulunuyordu.


  Arabistan'da putperestlerden başka, Mûsevî, Hıristiyan, Mecusî (ateşe tapan) ve Sâbiî dinlerine mensup kimseler de vardı. Bunlardan başka, çok az sayıda, Hz. İbrahim'in tebliğinden o devre ulaşan dinî esasları benimsemiş tek Tanrı inancında olan "Hanîf"ler vardı. Nevfel oğlu Varaka, Cahş oğlu Abdullah, Huveyris oğlu Osman ve Sâide oğlu Kuss bunlardandı.


  İslâmiyetten önce Araplar arasında okuyup yazma bilenlerin sayısı son derece azdı. Cömertlik, konukseverlik, sözde durma, düşmanları bile olsa kendilerine sığınanları koruma, cesâret.. gibi bazı iyi özellikleri yanında, soygunculuk, faizcilik, zenginleri üstün, fakirleri hor görme, içki ve kumar düşkünlüğü, kabilecilik gayreti ile kan dökme gibi son derece çirkin âdetleri de vardı. Özellikle köle ve kadınlara hiç değer vermezlerdi. Kadınlar, ölen kocasından, babasından ve diğer yakınlarından mirâs alamadıkları gibi, kendileri mirâs malları arasında, mirâsçılara kalırdı. Erkekler istedikleri kadar kadınla evlenebilirlerdi. Bazı kimseler kız çocuklarını diri diri kumlara gömecek derecede vahşet göstermişlerdi.

 3. Misafir
  Allah rasulunun yaşadığı çevre yani sahabeler dinlerine çok bağlı insanlardı

 4. Misafir
  Teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok güzel ödevimi bitirdim

 5. Misafir
  çok teşekkür ederim çok iyi anlatmıssınız

 6. Misafir
  teşekkürler sizin sayenizde ödevimi bitirdim :D

 7. Misafir
  çok güzel olmuş saolun var olun sizin hayrınıza ödevimi bitirdim

 8. Misafir
  Çok güzel sizin sayenizde ödevimi yaptım

 9. Misafir
  çok teşekkürler proje ödevimden 100 aldım verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkürlerr

 10. Misafir
  Çok guzel cok begendim ama kitabimda kucucuk yere ben nasil yazayim

+ Yorum Gönder
hz muhammedin doğduğu çevrenin dini yönden özellikleri,  hz muhammedin doğduğu çevrenin dini ve sosyal özellikleri,  hz muhammedin doğduğu çevrenin dini yönden özellikleri kısaca,  hz.muhammedin doğduğu çevrenin özellikleri dini yönden,  hz muhammedin doğduğu çevrenin dini özellikleri,  hz.muhammed (sav)in doğduğu çevrenin dini yönden özellikleri,  peygamber efendimizin doğduğu çevrenin dini özellikleri