+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Devenin ilk yavrusu neden kurban edilir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Devenin ilk yavrusu neden kurban edilir ?


 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Devenin ilk yavrusu neden kurban edilir ?


  Reklam  Cevap: 1- DEVENİN İLK YAVRUSU NEDEN KURBAN EDİLİR?

  4155- Nübeyşe (r.a)’den rivâyete göre, bir adam Rasûlullah (s.a.v)’e: “Cahiliyye döneminde Receb ayında kurban keserdik bu konuda ne dersin” dedi. Rasûlullah (s.a.v)’de: “Hangi ayda keserseniz kesin ALLAH’ın rızasını isteyin ve etinden de başkalarına yedirin” buyurdu. (Ebû Davud, Dahaya: 20; İbn Mâce, Zebaih: 2)

  4156- Nübeyşe (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Mina’da bir adam şöyle dedi: Ey ALLAH'ın Rasûlü biz cahiliyye döneminde Receb ayında kurban keserdik şimdi ne emredersiniz? Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Hangi ayda keserseniz kesin ALLAH’ın rızasını isteyin ve başkalarına da yedirin.” Adam: Devenin ilk yavrusunu da kurban ederdik bu konuda ne emredersiniz deyince: “Her sürüden bir kurban kesersin, o kurban sürü içerisinde beslenir büyüyünce keser ve etini sadaka olarak dağıtırsın” buyurdu. (Ebû Davud, Dahaya: 20; İbn Mâce, Zebaih: 2)

  4157- Hüzeyl kabilesinden Nübeyşe (r.a)’den rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “Üç günden fazla kurban etlerini saklamanızı yasaklamıştım fakat ALLAH size bolluk verdi ve hayırlara kavuşturdu bundan dolayı o etlerden yiyebilir, sadaka olarak verebilir ve istediğiniz kadar da kendinize ayırıp stoklayabilirsiniz. Bu bayram günleri yeme, içme ve ALLAH’ı zikretme günleridir.” Bu arada bir adam: “Cahiliyye döneminde Atîre kurbanı keserdik bu gün ne emredersiniz?” diye sordu. Rasûlullah (s.a.v): “ALLAH için hangi ayda keserseniz kesin ALLAH’ın rızasını isteyin ve etinden de yedirin” buyurdu. Adam: “Ey ALLAH'ın Rasûlü! Devenin ilk yavrusunu da kurban ederdik bu konuda ne dersin?” diye sorunca, Rasûlullah (s.a.v): “Her koyun sürüsünden bir tane kurban için ayrılır ve o sürü içerisinde beslenip büyütülür. Büyüyüp gelişince onu keser ve etinden yolculara yedirirsin şüphesiz bu daha hayırlıdır.” (Ebû Davud, Dahaya: 20; İbn Mâce, Zebaih: 2)

+ Yorum Gönder