+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 14 ayar altın yüzük ve pırlanta erkeğe haram mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  14 ayar altın yüzük ve pırlanta erkeğe haram mıdır?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: 14 ayar altın yüzük ve pırlanta erkeğe haram mıdır?


  Reklam  Cevap: On dört ayar altın yüzük ve pırlanta takmak erkeğe haram mıdır?
  Altının haram olduğuna dair ayet var mıdır? Altında ayar konusu önemli midir, 14 ayar altın da olsa haram mıdır? Pırlanta da haram mıdır?


  1. Erkeğin altını zinet eşyası, ipeğinde giyim eşyası olarak kullanılması haramdır. Peygamber Efendimiz (asm) önce bir altın yüzük takmış, sonra parmağından çıkararak “Artık onu bir daha takmayacağım.” diye buyurmuştur.

  Kullanılan yüzükte altın miktarı fazla ise, kullanmak caiz olmaz; ancak altın miktarı diğer madenden az olursa caizdir. On dört ayar yüzüğün altın değeri fazla olduğu için erkeklerin kullanması caiz olmaz.

  2. Erkek ile kadının cinsleri bir olsa da Cenab-ı Allah onların fıtratlarını ayrı ayrı yaratmıştır. Her kadın fıtratan zinet ve süse meyyaldir; süslenip gösterişe çok önem verir. Altın, tarih boyunca kadının en değerli zinet eşyası olduğu için onun sembolü olmuştur.

  Bugün kuyumculara başvurduğun zaman, dükkânlarında kadına ait altından çeşit çeşit zinet eşyasının imal edilip teşhir edildiğini görürsün. Bunun için Peygamber (asm) bir altın parçasını bir eline, bir parça ipeği de diğer eline alarak bunların ümmetinin erkekleri için haram, kadınları için helâl olduklarını beyân buyurdular. Binaenaleyh kadın için altından yüzük, bilezik ve küpe gibi zinet eşyasını imal etmek ve satmakta beis yoktur. Fakat erkek için altından böyle bir zinet eşyasını imal edip satmak haramdır. Günaha girmesi hususunda yardım yapılmış olur.

  Elmas ve pırlanta gibi diğer zinet eşyası ise altın kadar kullanışlı ve kadının sembolü olmadıkları için, kadına mubah olduğu gibi erkeğe de mübahdır. İmali ve satışı hususunda hiç bir sakınca yoktur.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Altın takı kullanmanın ve ipek elbise giymenin erkeklere haram olmasının sebebi nedir?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder