+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Men la yerhamin-nâse la yerhamuhullah hadis midir manası nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Men la yerhamin-nâse la yerhamuhullah hadis midir manası nedir?


 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: "Men la yerhamin-nâse la yerhamuhullah" hadis midir manası nedir?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;

  Evet bu ifade hadistir. Hadis-i Şerif'in meali şöyledir:
  Ebu Saidi'l-Hudrî (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "İnsanlara merhametli olmayana Allah Teala merhamet etmez." [Tirmizî, Birr 16, (1923).]

  Hadis, insanlara karşı merhametli olmaya teşvik etmektedir. Bir başka rivayette bütün canlılara şamil olacak bir üslubla: "Yerde olanlara merhamet etmeyenlere gökte olanlar merhamet etmez" buyrulur.

  İbnu Battal bu hadislerle Müslümanın bütün mahlukata; mü'min, kâfir, hayvan, merhametli olmaya teşvik edildiğini belirtir. "Merhamet, canlılara yiyecek içecek vermek, hayvanlara ağır yük yüklememek, dövme, acıktırma, yorma gibi vasıtalarla onlara karşı haddi aşmamak şeklinde tezahür etmelidir" der.

  Bir başka hadiste "Rahmet sadece şaki (bedbaht) olandan çıkarılmıştır" buyurularak merhametsizliğin ebedî hüsran alâmeti olduğuna dikkat çekilmiştir.

  Ayet-i kerimede "İyilik yaparsanız kendi nefsiniz için yaparsınız" (İsra 7) buyrularak mahlukata yapılan merhametin de, netice itibariyle kişinin kendine yaptığına dikkat çekilmiştir.

  (Bk. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi, Nefsin Afetlerine Temas Eden Hadisler, c. 16, hadis no: 12-5883)  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder