+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Pazarlık yapmak sünnet mi değil mi? hakkında hadis var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Pazarlık yapmak sünnet mi değil mi? hakkında hadis var mı?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Pazarlık yapmak sünnet mi değil mi? hakkında hadis var mı?


  Reklam  Cevap: Pazarlık yapmak helaldir.

  Kayle Ümmü Beni Emmar radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın yaptığı umrelerden birinde kendisine Merve'de yaklaştım ve: "Ey Allah'ın Resulü! Ben alıp satan bir kadınım. Bir şeyi satın almak istediğim zaman arzuladığımdan daha düşük bir fiyat teklif ediyorum. Sonra yavaş yavaş artırarak arzuladığım fiyata geliyorum. Bir şeyi satacağım zaman da, önce, almayı arzuladığım fiyattan daha yüksek bir fiyat teklif ediyor, sonra yavaş yavaş inerek arzuladığım fiyata geliyorum, (böyle yapmama ne dersin?)" dedim.*Şu cevabı verdi: "Ey Kayle, böyle yapma. Bir şey satın almak istedin mi, düşündüğün fiyatı söyle, sana verilsin veya verilmesin."*Aleyhissaltu vesselam sonra şunu söylediler: "Bir malı satmak istediğin zaman da versen de vermesen de (yüksek fiyat değil) satmak istediğin fiyatı söyle."Malın fiyatı; satıcı ile alıcının anlaşması sonucunda, yani pazarlıkla ortaya çıkar. Pazarlık yapmak helâldir. Helâl olmayan davranış, bir mala aşırı fiyat istemek veya değerinin çok altında fiyat vermektir. Alıcı ile satıcı pazarlık yaparken ikinci bir alıcının pazarlık yapması caiz değildir. Abdullah b. Ömer, pazarlık üzerine ikinci bir şahsın pazarlık yapmasını Peygamberimizin yasakladığını söyler.*(el-Buhârî, Büyû, 58, müslim, Büyû, 14).*Malı alma niyeti olmaksızın fiyatı artırmak veya kırmak, böylece üçüncü şahıslara zarar vermek, kapalı veya açık artırmalarda yapılan hîle ve gizli anlaşmalar da haramdır. Bütün bu davranışlara dinimizde "necş: aldatma" denir ve Peygamberimiz tarafından yasaklanmıştır.*(el-Buhârî, Büyû, 64, Müslim, Büyû, 14).Ebu Hureyre'nin (r.a.)*anlattığına göre:*Hz. Peygamber (a.s.) "Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın" buyurmuştur.

 3. Misafir
  Alışverişte pazalık sünnetmideyilmi bir hadis varmı

 4. Selam2
  Üye
  Üstte paylaşılan yazıda hadis var.

+ Yorum Gönder
pazarlık sünnet midir,  pazarlık sünnet mi ,  pazarlik yapmak sünnet mi,  pazarlık sünnettir,  pazarlik sünnet midir,  pazarlık sünnettir hadisi,  pazarlık ile ilgili hadisler