+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cenaze kabirde neden kıbleye doğru yatırılır? cenazenin çenesi ve ayak parmak uçları neden bağlanır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cenaze kabirde neden kıbleye doğru yatırılır? cenazenin çenesi ve ayak parmak uçları neden bağlanır

  Sual: esselamu aleykum arkadaşlar bir sorum olacak = cenaze kabirde neden kibleye doğru yatırılır ve cenazenin çenesi ve ayak parmak uçları neden bağlanır cevaplarsaniz sevinirim ? 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: cenaze kabirde neden kibleye doğru yatırılır? cenazenin çenesi ve ayak parmak uçları neden ba


  Reklam  Cevap: Cenazenin, kabirde sağ yanı üzerine, kıbleye karşı yatırılması farzdır.

  Hasta vefat edince ağzı kapatılır. Bir bez ile çenesi başından bağlanır. Gözleri yumulur. Eller yanlarına getirilir. Bunu yaparken şu dua okunabilir:

  "Bismillâhi ve alâ milleti rasülillâh. Allahümme yessir aleyhi emrahu ve sehhil aleyhi mâ ba'dehû ve es'id bi likaike vec'al mâ harace ileyhi hayran mimâ harace anhu. "

  Manası: "Allah'ın ismiyle ve Rasûlullah'ın milleti (dini) üzerinde olsun. Allah'ım, onun işini kolaylaştır, bundan sonrasını ona kolay eyle, onu seni görmekle mutlu eyle. Dünyadan kendisi için çıkanı, kendisinin çıktığı şeylerden hayırlı eyle."

  Sonra ölünün üstüne bir örtü çekilir. Öldükten sonra yıkanıncaya kadar yanında Kur'an okumak mekruhtur. Öldüğü iyice anlaşılınca hemen yıkanır.


+ Yorum Gönder
oluler neden yan yatirilir,  cenaze kibleye dogru,  cenaze neden yan yatırılır,  cenaze kıbleye nasıl yatırılır,  Ölüler ne yöne yatırılır ,  ölü nasıl yatirilir,  olu nasil yatirilir