Konusunu Oylayın.: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti
 1. 06.Ocak.2013, 17:21
  1
  Misafir

  Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti


  Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti Mumsema Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti


 2. 06.Ocak.2013, 17:21
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir 3. 06.Ocak.2013, 20:54
  2
  imam
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 7,511
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti
  Abdülaziz Bayındır’ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaletine REDDİYE

  * *Süleymaniye Vakfı başkanı ve mezhepsiz fetva.net sitesinin fetvacısı Abdülaziz Bayıdır inkarda ve İslam alimlerinin tabiri ile “dalalette (sapıklıkta)” sınır tanımıyor. Şimdi de Kur’an-ı Kerimde geçen bir iki ayeti yoldan geçen cahil vatandaşın bile anlamayacağı şekilde yorumlayarak Allahu Teala’nın geleceği bilmediğini söylüyor. Bunu söylerken aslında cahilliğini gözler önüne seriyor. Çünkü Kur’an-ı Kerimde geçen yüzlerce ayeti inkar etmiş oluyor. Önce o dehşet verici, tarihte eşi benzeri olmayan hezeyanlarını dinleyelim. Sonra cevap verelim…  * *Abdülaziz Bayındır, bir kişinin evleneceğini, kiminle evleneceğini yani geleceği Allahu Teala’nın (hâşâ) bilemeyeceğini söylüyor. Bunun için sözde delil olarak aldığı ayetler şöyle:
  Ali İmran 140-142:
  140-Eğer size (Uhud’da) bir yara dokunduysa, ona benzer bir yara da (Bedir günü) gerçekten o (kafir) kavme dokunmuştu.
  (Habibim) İşte sana! Bu günler ki, biz onları insanlar arasında çevirip durmaktayız. Bir de Alla o inanmış olanları bilsin ve sizden şehitler edinsin diye! Zaten Allah o zalimleri sevmez.
  141-Yine Allah iman etmiş olanları arındırsın, o kâfirleri ise azar azar helak etsin diye
  142- Yoksa siz cennete girebileceğinizi mi sandınız; oysa Allah henüz içinizden cihat etmiş olanları da bilmemiş, sabredenleri de bilmemiştir.

  Tevbe 16:
  * *“Yoksa siz, Henüz Allah içinizden cihat etmiş olanları ve ne Allah’tan, ne de Resulünden ve ne de müminlerden bir sırdaş edinmemiş olan o kişileri bilmedikçe bırakılacağınızı mı sandırınız?…”

  * *Ayetlerin kelime karşılıklı, tefsirsiz, yorumsuz manası böyle. Eğer iki Arapça kelime biliyorum diyerek bu ayetlerden hüküm çıkarmaya çalışırsanız Abdülaziz Bayındır gibi inkâra düşmeniz kaçınılmaz olacaktır. İster prof olun, ister doç olun fark etmez bu hataya düşersiniz. Ancak Abdülaziz Bayındır bir hata icabı değil, yaymaya çalıştığı vehhabiliğin gereği bu hezeyanları kusuyor.

  TEFSİR YAPABİLMEK İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN İLİMLER İÇİN TIKLAYIN

  EHLİ SÜNNET ULEMASI VE AYETLERİN MEALİ

  * *Abdülaziz Bayındır, Süleyman Ateş hariç diğerlerinin bu ayetlere yanlış mana verdiğini söylüyor. Kendisi güya mutlak mealci. Ayetleri doğru olarak tek kendisi anlamış. Süleyman Ateş’de belki ona göre doğru olan manayı verirmiş. Diğer İslam tarihindeki bütün alimler, müfessirler ise hata etmişler.! Hatta ona göre mezhep imamlarını “boş ver gitsin”

  (Bunların mezhepsiz olduğunu daha önce açıklamıştık. BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ)

  * *Yani bu ayetleri sahabeler, müctehidler ve bu gün kaynak olarak istifade edilen eserleri yazan âlimler bile yanlış yorumlamışlar. Kendisi doğru manayı bulmuş!.

  * *Bayındır’ın dediği gibi, son devrin en saçma fetvalarını veren sapıklar dahil ilimle meşgul olan hiç kimse bu ayetlere olduğu gibi mana vermemiştir. Bunun sebebini de yazının devamında anlayacaksınız.

  Ayetlerin yalın manası şöyle:
  Ali İmran 140-142:
  * *“Eğer siz (Uhud’da) bir yara almışsanız, (size düşman olan) o topluluk da (Bedir’de) benzeri bir yara almıştı. Böylece biz, Allah’ın gerçek müminleri ortaya çıkarması ve içinizden şahitler edinmesi için, bu günleri bazen lehe, bazen de aleyhe döndürüp duruyoruz. Allah, zulmedenleri sevmez.”
  * *“Bir de Allah, böylece iman edenleri günahlardan arıtmak, inkarcıları ise yok etmek ister.”
  * *“Yoksa içinizden Allah cihad edenleri ve sabredenleri belirtmeden cennete gireceğinizi mi sanıyordunuz?”

  Tevbe 16:
  * *Diyanet Meali: “Allah, içinizden cihat edenleri; Allah’tan, peygamberinden ve inananlardan başka sırdaş edinmeyenleri ortaya çıkarmadan sizi kendi halinize bırakacak mı zannediyorsunuz? Allah işlediklerinizden haberdardır.”

  MAHMUD EFENDİ HAZRETLERİMİZİN TEFSİRLİ MEALİ
  Ali İmran 140-142:
  * *140-Eğer size (Uhud’da) bir yara dokunduysa, ona benzer bir yara da (Bedir günü) gerçekten o (kafir) kavme dokunmuştu. (Böyle olduğu halde onların kalpleri zayıflamayıptekrar Uhud’da size karşı çıkarlarken, şimdi siz Uhud’da aldığınız yaradan dolayı niye gevşiyorsunuz)
  (Habibim) İşte sana! Bu günler ki, biz onları insanlar arasında çevirip durmaktayız. (böylece bazen zafer ve ganimet ile lehlerine, bazen de yara ve hezimet ile aleyhlerine döndürüyorsak, bunu, İslam’ın hak olduğu açıkça ortaya çıkarak gabya iman imtihanının ortadan kalkmaması gibi nice hikmetlere mebni olarak yapmaktayız)
  Bir de Alla o inanmış olanları (ta ezelden sabır ve imanla mevsuf olarak bildiği gibi, herkese bunu) bil(dir)sin ve sizden şehitler edinsin diye! (Sizi her zaman galip etmemiştir) Zaten Allah o zalimleri sevmez.
  * * 141-Yine Allah iman etmiş olanları (mağlup etmesi durumunda çekecekleri üzüntüyle günahlarından) arındırsın, o kâfirleri ise (yenik duruma düşürmesi halinde) azar azar helak etsin diye
  * *142- Yoksa siz cennete girebileceğinizi mi sandınız; oysa Allah (ezeli ilmiyle kimin ne yapacağını önceden bildiyse de) henüz içinizden cihat etmiş olanları da bilmemiş, sabredenleri de bil(ip belli et)memiştir.

  Tevbe 16:
  * *“(Ey müminler) Yoksa siz, Henüz Allah içinizden cihat etmiş olanları ve ne Allah’tan, ne de Resulünden ve ne de müminlerden bir sırdaş edinmemiş olan o (sadık) kişileri(n kimler olacağını ezelde bildiği gibi bazı imtihanlarla sizi de) bilmedikçe bırakılacağınızı mı sandırınız (da kafirlerle savaşa isteksiz oldunuz)…”

  SÜLEYMAN ATEŞ O KADAR DEĞİL!
  * *Süleyman Ateş bir yerde manayı yorumsuz veriyor ancak kendisi bu ayetlerden Abdülaziz Bayındır gibi bir hezeyan çıkartmıyor. Yazdığı mealde şöyle mana veriyor:
  Tevbe 16:
  “Yoksa siz, Allâh, içinizden cihâd edenleri (sınayıp) bilmeden, sabredenleri (sınayıp) bilmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?”

  Ali İmran 140:
  “Eğer size bir yara dokunduysa, o topluluğa da benzeri bir yara dokunmuştu. O günler… onları biz insanlar arasında çevirip dururuz (kâh bir kavme, kâh ötekine gâlibiyet veririz; bazen bir topluma iyi veya kötü günler gösteririz, bazan ötekine). Allâh inananları ortaya çıkarmak, sizden şehidler edinmek için (zamanı kâh lehinize, kâh aleyhinize çevirmektedir). Allâh, zâlimleri sevmez.”
  142: “Yoksa siz, Allâh, içinizden cihâd edenleri (sınayıp) bilmeden, sabredenleri (sınayıp) bilmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?”

  * *Gördüğünüz gibi tutunmaya çalıştığı tek dal Süleyman Ateş bile bu ayetin bir imtihanı haber verdiğini belirtmiş.

  * *Âlimler neden böyle bir mana veremez? Çünkü eğer böyle sapıkça bir mana verirler ise Kur’an-ı Kerimin diğer ayetleri ile çelişirler.

  ALLAHU TEALA DOĞRU OLANLARI DA BİLİR?
  * *Abdülaziz Bayındır, bu ayetlere dayanarak Allahu Teala’nın hâşâ kimin samimi Müslüman olmadığını o anda yeni öğrendiğini söylüyor. Bakın Allahu Teala ise ne buyuruyor:
  * *“Andolsun, biz onlardan evvelkileri de imtihan ettik. Allah muhakkak ki dosdoğru olanları da bilir, elbette yalancı olanları da bilir” (Ankebut, 3)

  * *Bayındır, Kur’an-ı kerimi azıcık daha araştırsaydı büyük lokma yemeyi büyük laf söylemeye tercih edecekti… Yukarıda gördüğünüz ayeti kerimede de apaçık bir şekilde Allahu Teala’nın imtihandan geçecekleri de, kazananları da, samimi olmayanları da bildiği beyan ediliyor.

  * *Her namazdan sonra okuduğumuz hikmetlerle dolu Ayetel Kürsi’de de bu gerçek şöyle beyan ediliyor:
  * *“O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir.” (Bakara 255)

  * *De ki: “Göktekiler ve yerdekiler gaybı bilemezler, ancak Allah bilir. Onlar öldükten sonra ne zaman diriltileceklerinin de farkında değildirler.” (Neml Suresi 65)

  GELECEĞİN YAZILI OLDUĞU LEVH-İ MAHFUZ
  * *“Gaybın anahtarları yalnızca O’nun katındadır. Onları ancak O bilir. Karada ve denizde olanı da bilir. Hiçbir yaprak düşmez ki onu bilmesin. Yerin karanlıklarında da hiçbir tane, hiçbir yaş, hiçbir kuru şey yoktur ki apaçık bir kitapta (Allah’ın bilgisi dahilinde, Levh-i Mahfuz’da) olmasın.” (Enam 59)

  * *“Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.” (Hadid 22)

  * *Gördüğünüz gibi Allahu Teala, daha yaşadığımız ve yaşayacağımız her şeyin bir kitapta yazılı olduğunu beyan ediyor.

  * *Ey Abdülaziz Bayındır, sen bu kitaba da, ayetlere de bir tevil bulursun! Ne de olsa mutlak müfessir, mutlak müctehidsin ya!

  * *Yıllar önce bu iddialar Ehli sünnet alimler tarafından çürütülerek çöpe atılmıştır. Bu gün ilim cahillerin oyuncağı olduğundan ve millet İlahiyatçıların eline mahkum edildiğinden, bunlar da meydanı boş zannettiklerinden sallıyorlar. Prof etiketi ile cahilliğin daniskasını sergiliyorlar.

  PEYGAMBERLERE BİLDİRİR
  * *O gaybı bilendir. Hiç kimseye gaybını bildirmez. Ancak seçtiği resuller başka. (Onlara bildirir.) (Cin Suresi 26, 27)

  Bakın Allahu Teala, Kur’an-ı Kerimde bu gerçeği çok açık bir şekilde nasıl beyan ediyor:

  * *Yusuf dedi ki: “Sizin yiyeceğiniz yemek size gelmeden önce onun ne olduğunu bildiririm. Bu, bana Rabbimin öğrettiklerindendir. Ben, Allah’a inanmayan ve ahireti inkâr eden bir milletin dinini bıraktım.” (Yusuf 37)

  * *Şimdi eğer o yemeğin Yusuf Aleyhisselam’a ulaşıp ulaşmayacağını Allahu Teala’da o an biliyorsa (haşa) bu ayet neyi anlatıyor?

  * *Abdülaziz Bayındır mantığına göre o yemeğin ne olduğunu (haşa sümme haşa) Allahu Teala bilmez, ancak yapılınca bilir. Geleceği bilmediği için (haşa) yemeğin zindana ulaşıp ulaşmayacağını da bilemez. Öyle ya bir deprem olsa, zindan yıkılsa! Ya bir felaket olsa da her şey telef olsa! Her şey olamaz mı? Yani yemek zindana ulaşmayabilir de… Peki, Yusuf Aleyihsselam zindana gelecek olan yemeğin ne olduğunu nasıl haber veriyor? Tabi ki Allahu Teala’nın ezelden bilmesi ve bildirmesi ile…

  * *Bayındır’ın felsefesi ile böyle saçmalıklara saplanırsınız…

  HABER VERECEKSİN
  * *Yusuf Aleyhisselam kuyuya atılırken, Allahu Teala kardeşlerinin yaptığını ileride onlara söyleyeceğini bildiriyor:
  * *“Yûsuf’u götürüp kuyunun dibine bırakmaya karar verdikleri zaman biz de O’na, “Andolsun, (senin Yûsuf olduğunun) farkında değillerken onların bu işlerini sen kendilerine haber vereceksin” diye vahyettik.” (Yusuf 15)

  * *Kıssanın sonunda beyan edildiği üzere Yusuf Aleyhisselam kardeşlerine bunu haber veriyor:
  * *“Yûsuf dedi ki: “Siz (henüz) cahil kimseler iken Yûsuf ve kardeşine neler yaptığınızı biliyor musunuz?” (Yusuf 89)

  PEYGAMBERİMİZ DE HABER VERİRDİ
  * *”Allah, müminleri bulunduğu şu durumda bırakmaz, temizi pisten ayırır. Allah size gaybı da bildirmez. Ama Allah Resullerden dilediğini seçip, ona gaybı bildirir. Artık Allah’a ve resullerine inanın, eğer iman eder, müttaki olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır.” [Al-i İmran 179]

  * *”O, gaybın bilgilerini [vahiy ile bildirilen gizli şeyleri sizden]esirgemez” [Tekvir 24]

  * * Peygamberimiz günlük olaylar karşısında pek çok kere gelecekten Allah’ın izni ile haber vermiştir. Mesela Bedir Savaşından önce kafirlerin öleceği yerleri tek tek göstermiştir. Bu inkarcıların PEYGAMBERİMİZİN HAYATINDAN da habersiz olduğu anlaşılıyor..

  * *Burada direk gelecekten haber verdiği birkaç hadis zikredelim..

  * *Resulullah efendimizin mucize olarak gelecekten haber verdiği (Bir zaman gelecek) diye başlayan hadis-i şeriflerden bazıları şunlardır:
  “Bir zaman gelecek, insanlar, yalnız parayı düşünüp, helal haram düşünmeyecekler.” (Buhari)

  “Âmirler, imamlar, namazı öldürecek, vaktinden sonraya bırakacaklar.” (Müslim)

  “Sünnetimi öldürerek dini bozmaya çalışan kimseler çıkacak.”(Deylemi)

  “Allah’ın kitabının dışında uyacağımız bir şey yok diyenler çıkacaktır.” (Ebu Davud)

  “Kâfirler için gelmiş olan âyetleri, Müslümanları kötülemek için delil olarak kullanacaklar.” [İbni Ömer] (Vehhabiler, müşrikler hakkında inen âyetleri Müslümanlar için, rafiziler de münafıklar hakkında inen âyetleri Eshab-ı kiram için delil gösterdiler. Resulullahın mucizesi meydana çıktı.]

  “Kur’an, dünyalık için okunacaktır.” (Ebu Davud)

  “Din âlimi kalmayacak, din adamı yerine geçirilen cahiller, bilmeden fetva verecek, herkesi, doğru yoldan çıkarmaya çalışacak.” [Buhari]

  ALLAHU TEALA NOKSAN SIFATLARDAN VE YARATILANLARA BENZEMEKTEN MÜNEZZEHTİR
  * *Allahu Teala’nın zati sıfatlarından bir tanesi de: “Mualefet’un lil Havadis” yani “sonradan olan (yaratılan) hiçbir şeye benzememek”tir.

  * *Bu ilahi azameti beyan eden ayeti kerimelerden bir kaçı şöylecedir:

  * *“…Onun benzeri hiçbir şey yoktur.” (Şura 11)

  * *Aklınıza suret, biçim, şekil açısından insan, dünya, uzay, gezegen, ışık, nur… Ne geliyorsa işte Allahu Teala onlardan münezzehtir. Hiçbirine benzememektedir ve müsavi değildir.

  * *Şimdi bir insan kalkıp “Allahu Teala geleceği bilemez” dediği zaman bu ayete de muhalefet etmiş olur. Öyle olsa Allahu Teala’nın (haşa) bizden ne farkı kalır. Zaten bu bir noksanlık ve acziyet olur ki, Allahu Teala bütün noksanlıklardan da münezzehtir.

  * *İşte başka bir ayeti kerime daha. Abdülaziz Bayındır ve avanesine İLAHİ bir cevap niteliğinde:
  * *“Allah, her türlü eksiklikten uzaktır, onların söylediklerinin ötesindedir, yücedir.” (İsra 43)

  * *Bütün bunlardan anlıyoruz ki “Allahu Teala geleceği bilmez” iddiası ilmi olarak çürütülmüştür ve ilmi olarak hiçbir delil yoktur. Kur’an-ı Kerimden delil olarak getirilen ayetler yukarda zikrettiğimiz ve zikretmediğimiz bir çok ayet ile çelişmektedir. Kur’an-ı Kerimde ise çelişki yoktur.

  * *Yanlış yorumlama ve tevil sonucunda bu hatalara düşenler, bir çok ayeti de yok saymış olurlar. İşlerine gelmediği için görmezden gelirler. Sonunda böyle rezil olurlar..

  ALLAHU TEALA’NIN YARATMASI BİLMEDİĞİ MANASINA MI GELİR?
  * *Abdülaziz Bayındır: “Allahu Teala senin cehenneme gideceğini bildiği halde yaratıyorsa seni neden sorumlu tutuyor?”

  * *Yani Allahu Teala, hangi kulun iyi, hangisinin kötü olduğunu bilmiyormuş da, bunları ayırt etmek için yaratmış!..

  * *Bu insanlar daha yaratılışın, var oluşun mana ve önemini kavrayamamış. Felsefenin kurbanı olmuşlar.

  EL-CEVAP:
  Öncelikle niçin yaratıldığımız bilelim:
  * *“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” (Tur 56)

  * *Yaratılış gayemiz Allahu Teala’ya O’nun emrettiği gibi kulluk etmektir. Rabbimiz bizi bunun için yaratmıştır. Allahu Teala bizi kendine kulluk için yarattığı gibi imtihan edeceğini de beyan ediyor. “Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık.” (İnsan 2)

  * *Allahu Teala yaratmayı murad ettiği zaman zaten senin inkarı seçeceğini biliyordu ancak anlamadığın nokta “Sen, Allahu Teala istediği için veya bildiği için inkarı seçmedin.” Yani sana bir irade-i cüziye verildi ve sen onu kullanarak inkara düştün.

  * *Senin inkar edeceğini bildiği için hiç dünyaya göndermeden cehenneme atsa idi, o zamanda Allahu Teala’yı zalimlik ile suçlayacak, “yapmadığın bir şeyden” hesaba çekildiğini ileri sürecektin.

  * *Allahu Teala yaratmayı diledi, yaratılanların hepsinin hangi yolu seçeceğini de bildi. Mahlûkatın yaratılması ile ezelde bilinen sınav kâinat sahasında uygulamaya konuldu. Ne olduğumuzu, kime kulluk edeceğimizi, irademizi hangi yönde kullanacağımızı bize verilen seçme hakkı ile göstermiş olduk. Kimimiz kazandık, kimimiz kaybettik. İtiraz edeceğimiz husus kalmadı. Kazanmış isek cenneti, kaybetmiş isek cehennemi (Allah muhafaza) kazandık.

  * *Adam diyor ki: “Cehenneme gideceğini bildiği halde neden sorumlu tutuyor?”

  * *Bilmiyor ki, adam sorumlu tutulacağından dolayı cehennemi hak etmiş!

  * *Akılda kalması ve daha iyi anlaşılması için şöyle bir misal verelim: Diyelim ki bir imtihan düzenliyoruz. İmtihanda bize en iyi, layıkıyla hizmet edeni belirleyeceğiz. Seçtiğimiz kişiler kayıtsız şartsız bu imtihana katılacaklar, kaçarı yok. Kendilerine her türlü imkânı veriyoruz ama vermesek bile başarmalarını, sonucun leh veya aleyhte neticeleneceğini bildiriyoruz.. İmtihan başlamadan da kimin kazanacağını veya kaybedeceğini biliyoruz. Ancak bize hizmet etmelerini istediğimiz için ve kendi iradeleri neticesinde sonuçlarını görmeleri için sınavı gerçekleştiriyoruz. Başaranlara ödül, reddedenlere de ceza veriyoruz…

  Şimdi, sınava girenler: “sonucu bildikleri halde bizi niye imtihan ediyorlar” diyebilir mi? Diyemezler. Neden?
  (Kıssaya göre)
  1- Bütün yetki ve hüküm bizde, biz öyle istedik
  2- Bize hizmet etmelerini istiyoruz
  3- Sonucunu kendilerinin de yaşayarak görmesini, ceza verdiğimiz zaman da itiraz edilmemesini istiyoruz

  * *İşte Allahu Teala’da bizi kimin kazanacağını veya kaybedeceğini bildiği halde ibadet ve kulluk etmemiz, dua etmemiz, zikretmemiz,rızasını kazanmaya çalışmamız için yarattı. Her türlü nimeti verdi. Sorumluluklar yükledi. Bunun bir sınav olduğunu, kazananın ve kaybedenin ne kazanacağını da bildirdi.

  * *”Göklerdeki ve yerdeki her şey, mülkün sahibi, mukaddes, mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah’ı tespih eder.” (Cuma 1)

  Bu kısım da inşaAllah anlaşılmıştır.

  * *“Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.”*(Mülk 14)

  ALLAH’A SAVAŞ AÇMIŞLAR…
  * *Bunlar Resulüllah’ın faziletlerini, mucizelerini inkar edip tankıs etmeye çalışırlar, Kur’an-ı Kerimi herhangi bir kitap kategorisine sokmaya çalışıp hürmetsizlik ederler. Şimdi de Allahu Teala’ya O’nun kitabından iftira ederek noksanlık isnat etmeye çalışıyorlar. Bunlar sanki Allah’a, Kitabına ve resulüne savaş açmış gibiler.

  Allahu Teala şerlerinden muhafaza eylesin… ihvanlar.net


 4. 06.Ocak.2013, 20:54
  2
  Üye  Abdülaziz Bayındır’ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaletine REDDİYE

  * *Süleymaniye Vakfı başkanı ve mezhepsiz fetva.net sitesinin fetvacısı Abdülaziz Bayıdır inkarda ve İslam alimlerinin tabiri ile “dalalette (sapıklıkta)” sınır tanımıyor. Şimdi de Kur’an-ı Kerimde geçen bir iki ayeti yoldan geçen cahil vatandaşın bile anlamayacağı şekilde yorumlayarak Allahu Teala’nın geleceği bilmediğini söylüyor. Bunu söylerken aslında cahilliğini gözler önüne seriyor. Çünkü Kur’an-ı Kerimde geçen yüzlerce ayeti inkar etmiş oluyor. Önce o dehşet verici, tarihte eşi benzeri olmayan hezeyanlarını dinleyelim. Sonra cevap verelim…  * *Abdülaziz Bayındır, bir kişinin evleneceğini, kiminle evleneceğini yani geleceği Allahu Teala’nın (hâşâ) bilemeyeceğini söylüyor. Bunun için sözde delil olarak aldığı ayetler şöyle:
  Ali İmran 140-142:
  140-Eğer size (Uhud’da) bir yara dokunduysa, ona benzer bir yara da (Bedir günü) gerçekten o (kafir) kavme dokunmuştu.
  (Habibim) İşte sana! Bu günler ki, biz onları insanlar arasında çevirip durmaktayız. Bir de Alla o inanmış olanları bilsin ve sizden şehitler edinsin diye! Zaten Allah o zalimleri sevmez.
  141-Yine Allah iman etmiş olanları arındırsın, o kâfirleri ise azar azar helak etsin diye
  142- Yoksa siz cennete girebileceğinizi mi sandınız; oysa Allah henüz içinizden cihat etmiş olanları da bilmemiş, sabredenleri de bilmemiştir.

  Tevbe 16:
  * *“Yoksa siz, Henüz Allah içinizden cihat etmiş olanları ve ne Allah’tan, ne de Resulünden ve ne de müminlerden bir sırdaş edinmemiş olan o kişileri bilmedikçe bırakılacağınızı mı sandırınız?…”

  * *Ayetlerin kelime karşılıklı, tefsirsiz, yorumsuz manası böyle. Eğer iki Arapça kelime biliyorum diyerek bu ayetlerden hüküm çıkarmaya çalışırsanız Abdülaziz Bayındır gibi inkâra düşmeniz kaçınılmaz olacaktır. İster prof olun, ister doç olun fark etmez bu hataya düşersiniz. Ancak Abdülaziz Bayındır bir hata icabı değil, yaymaya çalıştığı vehhabiliğin gereği bu hezeyanları kusuyor.

  TEFSİR YAPABİLMEK İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN İLİMLER İÇİN TIKLAYIN

  EHLİ SÜNNET ULEMASI VE AYETLERİN MEALİ

  * *Abdülaziz Bayındır, Süleyman Ateş hariç diğerlerinin bu ayetlere yanlış mana verdiğini söylüyor. Kendisi güya mutlak mealci. Ayetleri doğru olarak tek kendisi anlamış. Süleyman Ateş’de belki ona göre doğru olan manayı verirmiş. Diğer İslam tarihindeki bütün alimler, müfessirler ise hata etmişler.! Hatta ona göre mezhep imamlarını “boş ver gitsin”

  (Bunların mezhepsiz olduğunu daha önce açıklamıştık. BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ)

  * *Yani bu ayetleri sahabeler, müctehidler ve bu gün kaynak olarak istifade edilen eserleri yazan âlimler bile yanlış yorumlamışlar. Kendisi doğru manayı bulmuş!.

  * *Bayındır’ın dediği gibi, son devrin en saçma fetvalarını veren sapıklar dahil ilimle meşgul olan hiç kimse bu ayetlere olduğu gibi mana vermemiştir. Bunun sebebini de yazının devamında anlayacaksınız.

  Ayetlerin yalın manası şöyle:
  Ali İmran 140-142:
  * *“Eğer siz (Uhud’da) bir yara almışsanız, (size düşman olan) o topluluk da (Bedir’de) benzeri bir yara almıştı. Böylece biz, Allah’ın gerçek müminleri ortaya çıkarması ve içinizden şahitler edinmesi için, bu günleri bazen lehe, bazen de aleyhe döndürüp duruyoruz. Allah, zulmedenleri sevmez.”
  * *“Bir de Allah, böylece iman edenleri günahlardan arıtmak, inkarcıları ise yok etmek ister.”
  * *“Yoksa içinizden Allah cihad edenleri ve sabredenleri belirtmeden cennete gireceğinizi mi sanıyordunuz?”

  Tevbe 16:
  * *Diyanet Meali: “Allah, içinizden cihat edenleri; Allah’tan, peygamberinden ve inananlardan başka sırdaş edinmeyenleri ortaya çıkarmadan sizi kendi halinize bırakacak mı zannediyorsunuz? Allah işlediklerinizden haberdardır.”

  MAHMUD EFENDİ HAZRETLERİMİZİN TEFSİRLİ MEALİ
  Ali İmran 140-142:
  * *140-Eğer size (Uhud’da) bir yara dokunduysa, ona benzer bir yara da (Bedir günü) gerçekten o (kafir) kavme dokunmuştu. (Böyle olduğu halde onların kalpleri zayıflamayıptekrar Uhud’da size karşı çıkarlarken, şimdi siz Uhud’da aldığınız yaradan dolayı niye gevşiyorsunuz)
  (Habibim) İşte sana! Bu günler ki, biz onları insanlar arasında çevirip durmaktayız. (böylece bazen zafer ve ganimet ile lehlerine, bazen de yara ve hezimet ile aleyhlerine döndürüyorsak, bunu, İslam’ın hak olduğu açıkça ortaya çıkarak gabya iman imtihanının ortadan kalkmaması gibi nice hikmetlere mebni olarak yapmaktayız)
  Bir de Alla o inanmış olanları (ta ezelden sabır ve imanla mevsuf olarak bildiği gibi, herkese bunu) bil(dir)sin ve sizden şehitler edinsin diye! (Sizi her zaman galip etmemiştir) Zaten Allah o zalimleri sevmez.
  * * 141-Yine Allah iman etmiş olanları (mağlup etmesi durumunda çekecekleri üzüntüyle günahlarından) arındırsın, o kâfirleri ise (yenik duruma düşürmesi halinde) azar azar helak etsin diye
  * *142- Yoksa siz cennete girebileceğinizi mi sandınız; oysa Allah (ezeli ilmiyle kimin ne yapacağını önceden bildiyse de) henüz içinizden cihat etmiş olanları da bilmemiş, sabredenleri de bil(ip belli et)memiştir.

  Tevbe 16:
  * *“(Ey müminler) Yoksa siz, Henüz Allah içinizden cihat etmiş olanları ve ne Allah’tan, ne de Resulünden ve ne de müminlerden bir sırdaş edinmemiş olan o (sadık) kişileri(n kimler olacağını ezelde bildiği gibi bazı imtihanlarla sizi de) bilmedikçe bırakılacağınızı mı sandırınız (da kafirlerle savaşa isteksiz oldunuz)…”

  SÜLEYMAN ATEŞ O KADAR DEĞİL!
  * *Süleyman Ateş bir yerde manayı yorumsuz veriyor ancak kendisi bu ayetlerden Abdülaziz Bayındır gibi bir hezeyan çıkartmıyor. Yazdığı mealde şöyle mana veriyor:
  Tevbe 16:
  “Yoksa siz, Allâh, içinizden cihâd edenleri (sınayıp) bilmeden, sabredenleri (sınayıp) bilmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?”

  Ali İmran 140:
  “Eğer size bir yara dokunduysa, o topluluğa da benzeri bir yara dokunmuştu. O günler… onları biz insanlar arasında çevirip dururuz (kâh bir kavme, kâh ötekine gâlibiyet veririz; bazen bir topluma iyi veya kötü günler gösteririz, bazan ötekine). Allâh inananları ortaya çıkarmak, sizden şehidler edinmek için (zamanı kâh lehinize, kâh aleyhinize çevirmektedir). Allâh, zâlimleri sevmez.”
  142: “Yoksa siz, Allâh, içinizden cihâd edenleri (sınayıp) bilmeden, sabredenleri (sınayıp) bilmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?”

  * *Gördüğünüz gibi tutunmaya çalıştığı tek dal Süleyman Ateş bile bu ayetin bir imtihanı haber verdiğini belirtmiş.

  * *Âlimler neden böyle bir mana veremez? Çünkü eğer böyle sapıkça bir mana verirler ise Kur’an-ı Kerimin diğer ayetleri ile çelişirler.

  ALLAHU TEALA DOĞRU OLANLARI DA BİLİR?
  * *Abdülaziz Bayındır, bu ayetlere dayanarak Allahu Teala’nın hâşâ kimin samimi Müslüman olmadığını o anda yeni öğrendiğini söylüyor. Bakın Allahu Teala ise ne buyuruyor:
  * *“Andolsun, biz onlardan evvelkileri de imtihan ettik. Allah muhakkak ki dosdoğru olanları da bilir, elbette yalancı olanları da bilir” (Ankebut, 3)

  * *Bayındır, Kur’an-ı kerimi azıcık daha araştırsaydı büyük lokma yemeyi büyük laf söylemeye tercih edecekti… Yukarıda gördüğünüz ayeti kerimede de apaçık bir şekilde Allahu Teala’nın imtihandan geçecekleri de, kazananları da, samimi olmayanları da bildiği beyan ediliyor.

  * *Her namazdan sonra okuduğumuz hikmetlerle dolu Ayetel Kürsi’de de bu gerçek şöyle beyan ediliyor:
  * *“O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir.” (Bakara 255)

  * *De ki: “Göktekiler ve yerdekiler gaybı bilemezler, ancak Allah bilir. Onlar öldükten sonra ne zaman diriltileceklerinin de farkında değildirler.” (Neml Suresi 65)

  GELECEĞİN YAZILI OLDUĞU LEVH-İ MAHFUZ
  * *“Gaybın anahtarları yalnızca O’nun katındadır. Onları ancak O bilir. Karada ve denizde olanı da bilir. Hiçbir yaprak düşmez ki onu bilmesin. Yerin karanlıklarında da hiçbir tane, hiçbir yaş, hiçbir kuru şey yoktur ki apaçık bir kitapta (Allah’ın bilgisi dahilinde, Levh-i Mahfuz’da) olmasın.” (Enam 59)

  * *“Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.” (Hadid 22)

  * *Gördüğünüz gibi Allahu Teala, daha yaşadığımız ve yaşayacağımız her şeyin bir kitapta yazılı olduğunu beyan ediyor.

  * *Ey Abdülaziz Bayındır, sen bu kitaba da, ayetlere de bir tevil bulursun! Ne de olsa mutlak müfessir, mutlak müctehidsin ya!

  * *Yıllar önce bu iddialar Ehli sünnet alimler tarafından çürütülerek çöpe atılmıştır. Bu gün ilim cahillerin oyuncağı olduğundan ve millet İlahiyatçıların eline mahkum edildiğinden, bunlar da meydanı boş zannettiklerinden sallıyorlar. Prof etiketi ile cahilliğin daniskasını sergiliyorlar.

  PEYGAMBERLERE BİLDİRİR
  * *O gaybı bilendir. Hiç kimseye gaybını bildirmez. Ancak seçtiği resuller başka. (Onlara bildirir.) (Cin Suresi 26, 27)

  Bakın Allahu Teala, Kur’an-ı Kerimde bu gerçeği çok açık bir şekilde nasıl beyan ediyor:

  * *Yusuf dedi ki: “Sizin yiyeceğiniz yemek size gelmeden önce onun ne olduğunu bildiririm. Bu, bana Rabbimin öğrettiklerindendir. Ben, Allah’a inanmayan ve ahireti inkâr eden bir milletin dinini bıraktım.” (Yusuf 37)

  * *Şimdi eğer o yemeğin Yusuf Aleyhisselam’a ulaşıp ulaşmayacağını Allahu Teala’da o an biliyorsa (haşa) bu ayet neyi anlatıyor?

  * *Abdülaziz Bayındır mantığına göre o yemeğin ne olduğunu (haşa sümme haşa) Allahu Teala bilmez, ancak yapılınca bilir. Geleceği bilmediği için (haşa) yemeğin zindana ulaşıp ulaşmayacağını da bilemez. Öyle ya bir deprem olsa, zindan yıkılsa! Ya bir felaket olsa da her şey telef olsa! Her şey olamaz mı? Yani yemek zindana ulaşmayabilir de… Peki, Yusuf Aleyihsselam zindana gelecek olan yemeğin ne olduğunu nasıl haber veriyor? Tabi ki Allahu Teala’nın ezelden bilmesi ve bildirmesi ile…

  * *Bayındır’ın felsefesi ile böyle saçmalıklara saplanırsınız…

  HABER VERECEKSİN
  * *Yusuf Aleyhisselam kuyuya atılırken, Allahu Teala kardeşlerinin yaptığını ileride onlara söyleyeceğini bildiriyor:
  * *“Yûsuf’u götürüp kuyunun dibine bırakmaya karar verdikleri zaman biz de O’na, “Andolsun, (senin Yûsuf olduğunun) farkında değillerken onların bu işlerini sen kendilerine haber vereceksin” diye vahyettik.” (Yusuf 15)

  * *Kıssanın sonunda beyan edildiği üzere Yusuf Aleyhisselam kardeşlerine bunu haber veriyor:
  * *“Yûsuf dedi ki: “Siz (henüz) cahil kimseler iken Yûsuf ve kardeşine neler yaptığınızı biliyor musunuz?” (Yusuf 89)

  PEYGAMBERİMİZ DE HABER VERİRDİ
  * *”Allah, müminleri bulunduğu şu durumda bırakmaz, temizi pisten ayırır. Allah size gaybı da bildirmez. Ama Allah Resullerden dilediğini seçip, ona gaybı bildirir. Artık Allah’a ve resullerine inanın, eğer iman eder, müttaki olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır.” [Al-i İmran 179]

  * *”O, gaybın bilgilerini [vahiy ile bildirilen gizli şeyleri sizden]esirgemez” [Tekvir 24]

  * * Peygamberimiz günlük olaylar karşısında pek çok kere gelecekten Allah’ın izni ile haber vermiştir. Mesela Bedir Savaşından önce kafirlerin öleceği yerleri tek tek göstermiştir. Bu inkarcıların PEYGAMBERİMİZİN HAYATINDAN da habersiz olduğu anlaşılıyor..

  * *Burada direk gelecekten haber verdiği birkaç hadis zikredelim..

  * *Resulullah efendimizin mucize olarak gelecekten haber verdiği (Bir zaman gelecek) diye başlayan hadis-i şeriflerden bazıları şunlardır:
  “Bir zaman gelecek, insanlar, yalnız parayı düşünüp, helal haram düşünmeyecekler.” (Buhari)

  “Âmirler, imamlar, namazı öldürecek, vaktinden sonraya bırakacaklar.” (Müslim)

  “Sünnetimi öldürerek dini bozmaya çalışan kimseler çıkacak.”(Deylemi)

  “Allah’ın kitabının dışında uyacağımız bir şey yok diyenler çıkacaktır.” (Ebu Davud)

  “Kâfirler için gelmiş olan âyetleri, Müslümanları kötülemek için delil olarak kullanacaklar.” [İbni Ömer] (Vehhabiler, müşrikler hakkında inen âyetleri Müslümanlar için, rafiziler de münafıklar hakkında inen âyetleri Eshab-ı kiram için delil gösterdiler. Resulullahın mucizesi meydana çıktı.]

  “Kur’an, dünyalık için okunacaktır.” (Ebu Davud)

  “Din âlimi kalmayacak, din adamı yerine geçirilen cahiller, bilmeden fetva verecek, herkesi, doğru yoldan çıkarmaya çalışacak.” [Buhari]

  ALLAHU TEALA NOKSAN SIFATLARDAN VE YARATILANLARA BENZEMEKTEN MÜNEZZEHTİR
  * *Allahu Teala’nın zati sıfatlarından bir tanesi de: “Mualefet’un lil Havadis” yani “sonradan olan (yaratılan) hiçbir şeye benzememek”tir.

  * *Bu ilahi azameti beyan eden ayeti kerimelerden bir kaçı şöylecedir:

  * *“…Onun benzeri hiçbir şey yoktur.” (Şura 11)

  * *Aklınıza suret, biçim, şekil açısından insan, dünya, uzay, gezegen, ışık, nur… Ne geliyorsa işte Allahu Teala onlardan münezzehtir. Hiçbirine benzememektedir ve müsavi değildir.

  * *Şimdi bir insan kalkıp “Allahu Teala geleceği bilemez” dediği zaman bu ayete de muhalefet etmiş olur. Öyle olsa Allahu Teala’nın (haşa) bizden ne farkı kalır. Zaten bu bir noksanlık ve acziyet olur ki, Allahu Teala bütün noksanlıklardan da münezzehtir.

  * *İşte başka bir ayeti kerime daha. Abdülaziz Bayındır ve avanesine İLAHİ bir cevap niteliğinde:
  * *“Allah, her türlü eksiklikten uzaktır, onların söylediklerinin ötesindedir, yücedir.” (İsra 43)

  * *Bütün bunlardan anlıyoruz ki “Allahu Teala geleceği bilmez” iddiası ilmi olarak çürütülmüştür ve ilmi olarak hiçbir delil yoktur. Kur’an-ı Kerimden delil olarak getirilen ayetler yukarda zikrettiğimiz ve zikretmediğimiz bir çok ayet ile çelişmektedir. Kur’an-ı Kerimde ise çelişki yoktur.

  * *Yanlış yorumlama ve tevil sonucunda bu hatalara düşenler, bir çok ayeti de yok saymış olurlar. İşlerine gelmediği için görmezden gelirler. Sonunda böyle rezil olurlar..

  ALLAHU TEALA’NIN YARATMASI BİLMEDİĞİ MANASINA MI GELİR?
  * *Abdülaziz Bayındır: “Allahu Teala senin cehenneme gideceğini bildiği halde yaratıyorsa seni neden sorumlu tutuyor?”

  * *Yani Allahu Teala, hangi kulun iyi, hangisinin kötü olduğunu bilmiyormuş da, bunları ayırt etmek için yaratmış!..

  * *Bu insanlar daha yaratılışın, var oluşun mana ve önemini kavrayamamış. Felsefenin kurbanı olmuşlar.

  EL-CEVAP:
  Öncelikle niçin yaratıldığımız bilelim:
  * *“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” (Tur 56)

  * *Yaratılış gayemiz Allahu Teala’ya O’nun emrettiği gibi kulluk etmektir. Rabbimiz bizi bunun için yaratmıştır. Allahu Teala bizi kendine kulluk için yarattığı gibi imtihan edeceğini de beyan ediyor. “Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık.” (İnsan 2)

  * *Allahu Teala yaratmayı murad ettiği zaman zaten senin inkarı seçeceğini biliyordu ancak anlamadığın nokta “Sen, Allahu Teala istediği için veya bildiği için inkarı seçmedin.” Yani sana bir irade-i cüziye verildi ve sen onu kullanarak inkara düştün.

  * *Senin inkar edeceğini bildiği için hiç dünyaya göndermeden cehenneme atsa idi, o zamanda Allahu Teala’yı zalimlik ile suçlayacak, “yapmadığın bir şeyden” hesaba çekildiğini ileri sürecektin.

  * *Allahu Teala yaratmayı diledi, yaratılanların hepsinin hangi yolu seçeceğini de bildi. Mahlûkatın yaratılması ile ezelde bilinen sınav kâinat sahasında uygulamaya konuldu. Ne olduğumuzu, kime kulluk edeceğimizi, irademizi hangi yönde kullanacağımızı bize verilen seçme hakkı ile göstermiş olduk. Kimimiz kazandık, kimimiz kaybettik. İtiraz edeceğimiz husus kalmadı. Kazanmış isek cenneti, kaybetmiş isek cehennemi (Allah muhafaza) kazandık.

  * *Adam diyor ki: “Cehenneme gideceğini bildiği halde neden sorumlu tutuyor?”

  * *Bilmiyor ki, adam sorumlu tutulacağından dolayı cehennemi hak etmiş!

  * *Akılda kalması ve daha iyi anlaşılması için şöyle bir misal verelim: Diyelim ki bir imtihan düzenliyoruz. İmtihanda bize en iyi, layıkıyla hizmet edeni belirleyeceğiz. Seçtiğimiz kişiler kayıtsız şartsız bu imtihana katılacaklar, kaçarı yok. Kendilerine her türlü imkânı veriyoruz ama vermesek bile başarmalarını, sonucun leh veya aleyhte neticeleneceğini bildiriyoruz.. İmtihan başlamadan da kimin kazanacağını veya kaybedeceğini biliyoruz. Ancak bize hizmet etmelerini istediğimiz için ve kendi iradeleri neticesinde sonuçlarını görmeleri için sınavı gerçekleştiriyoruz. Başaranlara ödül, reddedenlere de ceza veriyoruz…

  Şimdi, sınava girenler: “sonucu bildikleri halde bizi niye imtihan ediyorlar” diyebilir mi? Diyemezler. Neden?
  (Kıssaya göre)
  1- Bütün yetki ve hüküm bizde, biz öyle istedik
  2- Bize hizmet etmelerini istiyoruz
  3- Sonucunu kendilerinin de yaşayarak görmesini, ceza verdiğimiz zaman da itiraz edilmemesini istiyoruz

  * *İşte Allahu Teala’da bizi kimin kazanacağını veya kaybedeceğini bildiği halde ibadet ve kulluk etmemiz, dua etmemiz, zikretmemiz,rızasını kazanmaya çalışmamız için yarattı. Her türlü nimeti verdi. Sorumluluklar yükledi. Bunun bir sınav olduğunu, kazananın ve kaybedenin ne kazanacağını da bildirdi.

  * *”Göklerdeki ve yerdeki her şey, mülkün sahibi, mukaddes, mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah’ı tespih eder.” (Cuma 1)

  Bu kısım da inşaAllah anlaşılmıştır.

  * *“Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.”*(Mülk 14)

  ALLAH’A SAVAŞ AÇMIŞLAR…
  * *Bunlar Resulüllah’ın faziletlerini, mucizelerini inkar edip tankıs etmeye çalışırlar, Kur’an-ı Kerimi herhangi bir kitap kategorisine sokmaya çalışıp hürmetsizlik ederler. Şimdi de Allahu Teala’ya O’nun kitabından iftira ederek noksanlık isnat etmeye çalışıyorlar. Bunlar sanki Allah’a, Kitabına ve resulüne savaş açmış gibiler.

  Allahu Teala şerlerinden muhafaza eylesin… ihvanlar.net


 5. 06.Ocak.2013, 23:49
  3
  çelebiler
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ağustos.2012
  Üye No: 97474
  Mesaj Sayısı: 406
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Abdülaziz Hoca'nın ne söylediğini söylemeden yukarıdaki yazıları yazmanız yargısız infazdır.Merak eden varsa buyursun buradan da izlesin videoyu

  Diğer konuda da Abdülaziz Hocanın delil olarak gösterdiği ayet ve kendi açıklamaları bu derste mevcuttur.

  Diğer konuda o ayetler Abdülaziz Hoca'nın dediği gibi değilse sizin de arapça bilginiz varsa doğrularını bize siz açıklayın diye ricada bulunmuştum.Bu ricayı burada da yineliyorum.Bu ayetlerin meallerini bize siz kendiniz açıklarsanız memnun oluruz.

  Diğer tüm meallerin tercümelerinin hatalı olduğunu Abdülaziz Hoca söylemektedir.O mealler üzerinden giderseniz yine aynı hatalara düşersiniz diyor.Siz Abdülaziz Hoca'nın yanlış meallendirdiğini düşündüğünüze göre doğrusunu bize bildirin.Biz de öğrenelim.


 6. 06.Ocak.2013, 23:49
  3
  çelebiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Abdülaziz Hoca'nın ne söylediğini söylemeden yukarıdaki yazıları yazmanız yargısız infazdır.Merak eden varsa buyursun buradan da izlesin videoyu

  Diğer konuda da Abdülaziz Hocanın delil olarak gösterdiği ayet ve kendi açıklamaları bu derste mevcuttur.

  Diğer konuda o ayetler Abdülaziz Hoca'nın dediği gibi değilse sizin de arapça bilginiz varsa doğrularını bize siz açıklayın diye ricada bulunmuştum.Bu ricayı burada da yineliyorum.Bu ayetlerin meallerini bize siz kendiniz açıklarsanız memnun oluruz.

  Diğer tüm meallerin tercümelerinin hatalı olduğunu Abdülaziz Hoca söylemektedir.O mealler üzerinden giderseniz yine aynı hatalara düşersiniz diyor.Siz Abdülaziz Hoca'nın yanlış meallendirdiğini düşündüğünüze göre doğrusunu bize bildirin.Biz de öğrenelim.


 7. 07.Ocak.2013, 01:44
  4
  imam
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 7,511
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Koru körüne taklidi sadece belirli kesimde biliyordum ama maalesef her mektepte varmış!!
  Bütün ümmet yanıldı sen ve hocan doğrusunuz!

  Diyelim ki türk alimler yanıldı.
  Peki ya tüm arap alimler?
  Ben arap hocalardan da eğitim aldım ve arapça 5 tefsirim var.
  Hepsi hocani yalanlıyor.


 8. 07.Ocak.2013, 01:44
  4
  Üye
  Koru körüne taklidi sadece belirli kesimde biliyordum ama maalesef her mektepte varmış!!
  Bütün ümmet yanıldı sen ve hocan doğrusunuz!

  Diyelim ki türk alimler yanıldı.
  Peki ya tüm arap alimler?
  Ben arap hocalardan da eğitim aldım ve arapça 5 tefsirim var.
  Hepsi hocani yalanlıyor.


 9. 07.Ocak.2013, 03:10
  5
  çelebiler
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ağustos.2012
  Üye No: 97474
  Mesaj Sayısı: 406
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Alıntı
  Koru körüne taklidi sadece belirli kesimde biliyordum ama maalesef her mektepte varmış!!
  Bütün ümmet yanıldı sen ve hocan doğrusunuz!

  Diyelim ki türk alimler yanıldı.
  Peki ya tüm arap alimler?
  Ben arap hocalardan da eğitim aldım ve arapça 5 tefsirim var.
  Hepsi hocani yalanlıyor
  O zaman bu çocukça ifadelerini takrarlayıp duracağına Abdülaziz Bayındır Hocamın söylediklerinin yanlış olduğunu ispatlamak senin için zor değildir.Videoda bahsedilen ayetleri Abdülaziz Hocam gibi tek tek açıkla bizlerde öğrenelim.

  Bu çağrıyı 3. sefer yapıyorum.Henüz videoda geçen ayetlerle alakalı hiçbir açıklama yapmadın.

  Kuran'ın ayetleri zan değildir.Kuran'ın ayetleri ilimdir.İnsanların çoğunluğunun ne dediğini önemi yoktur.Önemli olan Kuran'ın ayetlerinin manasıdır.Çoğunluk sebebiyle bir görüş,fikir doğru demek değildir.Hindistanda milyonlarca insan ineğe tapıyor.Çinde 2 milyara yakın insan budist.Dünya yüzünde kaç milyar müslüman var?

  Körükörüne taklit neymiş anlarsın umarım.

  En'am 116-117
  Yeryüzünde bulunan(insan)ların çoğuna uysan, seni Allah'ın yolundan saptırırlar. Onlar sadece zannediyorlar ve onlar sadece saçmalıyorlar.

  Rabbin, (evet) O, yolundan sapan(lar)ı çok iyi bilir ve O, yolda olan(lar)ı çok iyi bilir.


 10. 07.Ocak.2013, 03:10
  5
  çelebiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Alıntı
  Koru körüne taklidi sadece belirli kesimde biliyordum ama maalesef her mektepte varmış!!
  Bütün ümmet yanıldı sen ve hocan doğrusunuz!

  Diyelim ki türk alimler yanıldı.
  Peki ya tüm arap alimler?
  Ben arap hocalardan da eğitim aldım ve arapça 5 tefsirim var.
  Hepsi hocani yalanlıyor
  O zaman bu çocukça ifadelerini takrarlayıp duracağına Abdülaziz Bayındır Hocamın söylediklerinin yanlış olduğunu ispatlamak senin için zor değildir.Videoda bahsedilen ayetleri Abdülaziz Hocam gibi tek tek açıkla bizlerde öğrenelim.

  Bu çağrıyı 3. sefer yapıyorum.Henüz videoda geçen ayetlerle alakalı hiçbir açıklama yapmadın.

  Kuran'ın ayetleri zan değildir.Kuran'ın ayetleri ilimdir.İnsanların çoğunluğunun ne dediğini önemi yoktur.Önemli olan Kuran'ın ayetlerinin manasıdır.Çoğunluk sebebiyle bir görüş,fikir doğru demek değildir.Hindistanda milyonlarca insan ineğe tapıyor.Çinde 2 milyara yakın insan budist.Dünya yüzünde kaç milyar müslüman var?

  Körükörüne taklit neymiş anlarsın umarım.

  En'am 116-117
  Yeryüzünde bulunan(insan)ların çoğuna uysan, seni Allah'ın yolundan saptırırlar. Onlar sadece zannediyorlar ve onlar sadece saçmalıyorlar.

  Rabbin, (evet) O, yolundan sapan(lar)ı çok iyi bilir ve O, yolda olan(lar)ı çok iyi bilir.


 11. 07.Ocak.2013, 03:22
  6
  imam
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 7,511
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Çokluk hakkındaki örneğin hiç hoş olmamış.
  Bu ummetin tüm otoriter Alimlerinden söz ediyorum.
  14 asırdır bu böyle! Mürcie fırkası hariç


  Çelebi emin ol bu cevabimdan sonra nasil davranaçağını Allah biliyor
  Ben buna iman etmişim !


 12. 07.Ocak.2013, 03:22
  6
  Üye
  Çokluk hakkındaki örneğin hiç hoş olmamış.
  Bu ummetin tüm otoriter Alimlerinden söz ediyorum.
  14 asırdır bu böyle! Mürcie fırkası hariç


  Çelebi emin ol bu cevabimdan sonra nasil davranaçağını Allah biliyor
  Ben buna iman etmişim !


 13. 07.Ocak.2013, 03:34
  7
  çelebiler
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ağustos.2012
  Üye No: 97474
  Mesaj Sayısı: 406
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Tamam Sevgili İmam Kardeşim

  Videoda Abdülaziz Bayındır Hoca Peygamberimizin de hata yaptığını söylüyor.Ümmetin alimlerinin çoğunluğunun hata yapmaz olmasının da doğru olmadığını söylüyor.Buna göre videodaki Abdülaziz Bayındır'ın bahsettiği ayetleri sen bizlere çok rahat ve iyi bir şekilde açıklayabilirsin.Bu teklifimde çok samimi olduğumu ifade ederim.Gerçekten Abdülaziz Bayındır Hocanın söylediği gibi değilse bizde bunu bilelim yanlış bir şey yapmayalım.


 14. 07.Ocak.2013, 03:34
  7
  çelebiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Tamam Sevgili İmam Kardeşim

  Videoda Abdülaziz Bayındır Hoca Peygamberimizin de hata yaptığını söylüyor.Ümmetin alimlerinin çoğunluğunun hata yapmaz olmasının da doğru olmadığını söylüyor.Buna göre videodaki Abdülaziz Bayındır'ın bahsettiği ayetleri sen bizlere çok rahat ve iyi bir şekilde açıklayabilirsin.Bu teklifimde çok samimi olduğumu ifade ederim.Gerçekten Abdülaziz Bayındır Hocanın söylediği gibi değilse bizde bunu bilelim yanlış bir şey yapmayalım.


 15. 07.Ocak.2013, 10:48
  8
  İLİMCİK
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Haziran.2012
  Üye No: 96623
  Mesaj Sayısı: 419
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Çelebiler kardeşim,

  Videoyu izledim..Kur'an ayetlerinin lafzını zikretmek kolaydır..Önemli olan ayetleri doğru ve istikametli anlamaktırKur'an baştan başa sarih olarak, Cenab-ı Hakkın "alim-i külli şey" olduğunu ve ilminde noksan olmadığını ve yaş ve kuru herşeyin kitab-ı mübinde ve levh-i mahfuzda yazılı olduğunu beyan etmesi ve Allahın "bilmemesi" ve "görmemesi" ve "yeni bir şeyler öğrenmesi" noksan sıfatlar olduğundan, böyle bir şeyi Allaha isnad etmenin "küfür" olduğu kesin ve şüphesiz olması ispat eder ki, o ayetler bu adamın anladığı gibi değil, diğer milyonlarca İslam aliminin ve mü'minin icma ve ittifak ile anladığı gibidir..Bu adam basit fikirli ve aklını ve kalbini dağıtmş olduğundan ve Kur'anı ihata edemediğinden ve Kur'anın tefsiri olan hadis-i şeriflerin işine gelmeyenlerini inkar ettiğinden böyle dalalate gidiyor.

  Daha önce söylediğim gibi Abdulaziz Bayındır bunu hep yapıyor..Mesela, "ahsen-ül halıkin" kelimesinden "Allahtan başka yaratıcılar da var" manasını çıkarıyor...Bayındırın hali Kur'anda bulunan "ahsen-ül halıkin" "Allahü Ekber" "erhamürrahimin" "hayrurrazıkin" gibi cümlelere bakıp "bak Kur'an Allahtan başka ilahlar, halıklar, rezzaklar, rahimler olduğunu söyüyor" diyen adam gibidir...Halbuki Kur'an baştan sona tevhidi izah ve ispat etmesi gösteriyor ki, bu cümleler o adamın anladığı gibi değil. Kur'an baştan başa sarih olarak, Cenab-ı Hakkın "alim-i külli şey" olduğunu ve ilminde noksan olmadığını ve yaş ve kuru herşeyin kitab-ı mübinde ve levh-i mahfuzda yazılı olduğunu beyan etmesi ve Cenab-ı Hak hakkında "görmemek" ve "bilmemek" ve "ilminin artması" gibi şeylerin noksan sıfat olması ve böyle şeylerin Allaha isnad edilmesinin düşünülemeyeceği ispat eder ki, o ayetlerden maksat başkadır.Aslında bu adam, işine gelmediği zaman bazı cümlelerin lügat manalarını tevil edebiliyor...Mesela, "ven-şakkal-kamer" gibi açık ve sarih bir cümleyi "hakikat ortaya çıktı" diye tevil edebiliyor..Bu da gösteriyor ki, bu adam ayetlere kendi bozuk itikadına göre mana veriyor..Adam, kaderi inkar ettiği ve bilmenin zorlama olduğunu zannettiği ve Allahın ezeliyetini anlamadığı ve Allahın bütün zamanları ve mekanları gördüğünü inkar ettiği için, bu fikirlerinin çürümemesi ve cerhedilmemesi için haşa "Allah bilmez" diye bir safsata söylüyor....Eğer bu adam, kadere iman etseydi ve Allahın ezeliyetini aklına sığıştırsaydı ve bütün zamanları ve mekanları bir anda gördüğünü ve ezelden ebede bütün kainatın nazar-ı şuhudunda olduğunu kabul etseydi, bu ayetleri bu fikirlerine göre tevil ederdi..

  Elhasıl; Bayındır, ehl-i sünnet vel-cemaat çizgisinden çıkıp, bütün ehl-i sünnet alimlerine iftira atan ve "müctehidler Kur'andan habersiz" diyenlerin ne hallere düştüğüne ibretli bir örnektir...Ey kardeşlerim ibret alalım..

  Son olarak, tevbe kapısı açıktırCenab-ı Hak, bu adamı ıslah etsin...Eğer ıslah olmuyorsa bütün ehl-i imanı bu adamın şerrinden muhafaza etsin.amin.


 16. 07.Ocak.2013, 10:48
  8
  İLİMCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Çelebiler kardeşim,

  Videoyu izledim..Kur'an ayetlerinin lafzını zikretmek kolaydır..Önemli olan ayetleri doğru ve istikametli anlamaktırKur'an baştan başa sarih olarak, Cenab-ı Hakkın "alim-i külli şey" olduğunu ve ilminde noksan olmadığını ve yaş ve kuru herşeyin kitab-ı mübinde ve levh-i mahfuzda yazılı olduğunu beyan etmesi ve Allahın "bilmemesi" ve "görmemesi" ve "yeni bir şeyler öğrenmesi" noksan sıfatlar olduğundan, böyle bir şeyi Allaha isnad etmenin "küfür" olduğu kesin ve şüphesiz olması ispat eder ki, o ayetler bu adamın anladığı gibi değil, diğer milyonlarca İslam aliminin ve mü'minin icma ve ittifak ile anladığı gibidir..Bu adam basit fikirli ve aklını ve kalbini dağıtmş olduğundan ve Kur'anı ihata edemediğinden ve Kur'anın tefsiri olan hadis-i şeriflerin işine gelmeyenlerini inkar ettiğinden böyle dalalate gidiyor.

  Daha önce söylediğim gibi Abdulaziz Bayındır bunu hep yapıyor..Mesela, "ahsen-ül halıkin" kelimesinden "Allahtan başka yaratıcılar da var" manasını çıkarıyor...Bayındırın hali Kur'anda bulunan "ahsen-ül halıkin" "Allahü Ekber" "erhamürrahimin" "hayrurrazıkin" gibi cümlelere bakıp "bak Kur'an Allahtan başka ilahlar, halıklar, rezzaklar, rahimler olduğunu söyüyor" diyen adam gibidir...Halbuki Kur'an baştan sona tevhidi izah ve ispat etmesi gösteriyor ki, bu cümleler o adamın anladığı gibi değil. Kur'an baştan başa sarih olarak, Cenab-ı Hakkın "alim-i külli şey" olduğunu ve ilminde noksan olmadığını ve yaş ve kuru herşeyin kitab-ı mübinde ve levh-i mahfuzda yazılı olduğunu beyan etmesi ve Cenab-ı Hak hakkında "görmemek" ve "bilmemek" ve "ilminin artması" gibi şeylerin noksan sıfat olması ve böyle şeylerin Allaha isnad edilmesinin düşünülemeyeceği ispat eder ki, o ayetlerden maksat başkadır.Aslında bu adam, işine gelmediği zaman bazı cümlelerin lügat manalarını tevil edebiliyor...Mesela, "ven-şakkal-kamer" gibi açık ve sarih bir cümleyi "hakikat ortaya çıktı" diye tevil edebiliyor..Bu da gösteriyor ki, bu adam ayetlere kendi bozuk itikadına göre mana veriyor..Adam, kaderi inkar ettiği ve bilmenin zorlama olduğunu zannettiği ve Allahın ezeliyetini anlamadığı ve Allahın bütün zamanları ve mekanları gördüğünü inkar ettiği için, bu fikirlerinin çürümemesi ve cerhedilmemesi için haşa "Allah bilmez" diye bir safsata söylüyor....Eğer bu adam, kadere iman etseydi ve Allahın ezeliyetini aklına sığıştırsaydı ve bütün zamanları ve mekanları bir anda gördüğünü ve ezelden ebede bütün kainatın nazar-ı şuhudunda olduğunu kabul etseydi, bu ayetleri bu fikirlerine göre tevil ederdi..

  Elhasıl; Bayındır, ehl-i sünnet vel-cemaat çizgisinden çıkıp, bütün ehl-i sünnet alimlerine iftira atan ve "müctehidler Kur'andan habersiz" diyenlerin ne hallere düştüğüne ibretli bir örnektir...Ey kardeşlerim ibret alalım..

  Son olarak, tevbe kapısı açıktırCenab-ı Hak, bu adamı ıslah etsin...Eğer ıslah olmuyorsa bütün ehl-i imanı bu adamın şerrinden muhafaza etsin.amin.


 17. 07.Ocak.2013, 12:54
  9
  ömerhattab
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 18.Mayıs.2008
  Üye No: 20975
  Mesaj Sayısı: 1,830
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 19

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Kur’ân-ı Kerim her yaratılan şeyin önceden takdir edilip yaratıldığını Hicr Suresi 21. ayette ortaya koyar. Yine vücuda gelecek her şeyin önceden Allah’ın ilminde olduğunu Yasin Suresi 12. ayet açıkça ortaya koyar: Hiçbir şey yoktur ki, hazîneleri Bizim yanımızda olmasın. Her şeyi Biz belirli bir miktar ile indiririz. (Hicr Sûresi: 21.) Biz her şeyi Levh-i Mahfuzda tek tek yazdık. (Yâsin Sûresi: 12.) Allah’ın gelecekte kendi yaratacağı bazı şeyleri bilemeyeceğini iddia etmek ancak bu gibi ayetleri inkar etmekle mümkün olabilir.


 18. 07.Ocak.2013, 12:54
  9
  Devamlı Üye
  Kur’ân-ı Kerim her yaratılan şeyin önceden takdir edilip yaratıldığını Hicr Suresi 21. ayette ortaya koyar. Yine vücuda gelecek her şeyin önceden Allah’ın ilminde olduğunu Yasin Suresi 12. ayet açıkça ortaya koyar: Hiçbir şey yoktur ki, hazîneleri Bizim yanımızda olmasın. Her şeyi Biz belirli bir miktar ile indiririz. (Hicr Sûresi: 21.) Biz her şeyi Levh-i Mahfuzda tek tek yazdık. (Yâsin Sûresi: 12.) Allah’ın gelecekte kendi yaratacağı bazı şeyleri bilemeyeceğini iddia etmek ancak bu gibi ayetleri inkar etmekle mümkün olabilir.


 19. 07.Ocak.2013, 14:36
  10
  çelebiler
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ağustos.2012
  Üye No: 97474
  Mesaj Sayısı: 406
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Bahsettiği ayetlerden bir tanesinin bir kelimesinin manasını yanlış verdiğini yazın yeterlidir.Uzun uzun konuyla alakasız yazılar yazmanıza gerek yok.


 20. 07.Ocak.2013, 14:36
  10
  çelebiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Bahsettiği ayetlerden bir tanesinin bir kelimesinin manasını yanlış verdiğini yazın yeterlidir.Uzun uzun konuyla alakasız yazılar yazmanıza gerek yok.


 21. 07.Ocak.2013, 15:33
  11
  ömerhattab
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 18.Mayıs.2008
  Üye No: 20975
  Mesaj Sayısı: 1,830
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 19

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Çelebi Allah geleceği bilemez diyorsunuz ... Konuya alaksız ayet nedir...Allah geleceği bilirmi bilemez mi?


 22. 07.Ocak.2013, 15:33
  11
  Devamlı Üye
  Çelebi Allah geleceği bilemez diyorsunuz ... Konuya alaksız ayet nedir...Allah geleceği bilirmi bilemez mi?


 23. 07.Ocak.2013, 15:42
  12
  imam
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 7,511
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti

  Alıntı
  Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti
  Bahsettiği ayetlerden bir tanesinin bir kelimesinin manasını yanlış verdiğini yazın yeterlidir.Uzun uzun konuyla alakasız yazılar yazmanıza gerek yok.
  Aliimran 140-41-42 ve tevbe 16. ayetler ile Allahın bilmemesi konusunda ne uzaktan ne yakında alakası yoktur.

  tıkla gör: Ali İmran 140-141-142 ve Tevbe süresi 16. ayetlerin meal ve tefsiri


  ALLAHIN GELECEKTEN HABER VERDİĞİ AYETLER

  43- Sizin kâfirleriniz bunlardan da*ha mı hayırlı, yoksa kitaplarda sizin için bir beraat mi var?
  44- Yoksa onlar: "Biz intikam almaya muktedir bir topluluğuz" mu diyor-
  45- Yakında o topluluk hezimete uğrayacak ve arkalarını dönüp kaçacaklar. ( )
  46- Ama onların asıl azap vakti kıyamettir. Kıyamet daha belâlı ve daha acıdır.
  47- Şüphesiz günahkârlar sapıklık ve ateş içindedir.
  48- Tadın ateşin dokunmasım." denilerek cehennemde yüzleri ustü sürüklenirler.
  49. Şüphesiz biz her şeyi bir ölçü ile yarattık.
  50- Bizim emrimiz ancak bir göz kırpması gibi, bir tek (kelirne)den ibarettir.
  51- Andolsun ki biz sizin benzerleri*nizi helak ettik. Var mı bir ibret alan?
  52- Yaptıkları her şey kitaplardadır (amel defterlerindedir).
  53- Küçük ve büyük hepsi yazılmıştır.

  54- Şüphesiz takva sahipleri cennetlerde ve ırmaklardadır.
  55- Kudret sahibi ve mülkü çok yüce Allah'ın huzurunda, hak meclisindedirler.

  KAMER SÜRESİ


 24. 07.Ocak.2013, 15:42
  12
  Üye
  Alıntı
  Abdülaziz Bayındır'ın “Allah Geleceği Bilmez” dalaleti
  Bahsettiği ayetlerden bir tanesinin bir kelimesinin manasını yanlış verdiğini yazın yeterlidir.Uzun uzun konuyla alakasız yazılar yazmanıza gerek yok.
  Aliimran 140-41-42 ve tevbe 16. ayetler ile Allahın bilmemesi konusunda ne uzaktan ne yakında alakası yoktur.

  tıkla gör: Ali İmran 140-141-142 ve Tevbe süresi 16. ayetlerin meal ve tefsiri


  ALLAHIN GELECEKTEN HABER VERDİĞİ AYETLER

  43- Sizin kâfirleriniz bunlardan da*ha mı hayırlı, yoksa kitaplarda sizin için bir beraat mi var?
  44- Yoksa onlar: "Biz intikam almaya muktedir bir topluluğuz" mu diyor-
  45- Yakında o topluluk hezimete uğrayacak ve arkalarını dönüp kaçacaklar. ( )
  46- Ama onların asıl azap vakti kıyamettir. Kıyamet daha belâlı ve daha acıdır.
  47- Şüphesiz günahkârlar sapıklık ve ateş içindedir.
  48- Tadın ateşin dokunmasım." denilerek cehennemde yüzleri ustü sürüklenirler.
  49. Şüphesiz biz her şeyi bir ölçü ile yarattık.
  50- Bizim emrimiz ancak bir göz kırpması gibi, bir tek (kelirne)den ibarettir.
  51- Andolsun ki biz sizin benzerleri*nizi helak ettik. Var mı bir ibret alan?
  52- Yaptıkları her şey kitaplardadır (amel defterlerindedir).
  53- Küçük ve büyük hepsi yazılmıştır.

  54- Şüphesiz takva sahipleri cennetlerde ve ırmaklardadır.
  55- Kudret sahibi ve mülkü çok yüce Allah'ın huzurunda, hak meclisindedirler.

  KAMER SÜRESİ

+ Yorum Gönder
Git 12 Son