+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadınlarda Rüyalanma ve Sarı Akıntı Hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadınlarda Rüyalanma ve Sarı Akıntı Hakkında

  Sual: benim akıntım çoğu kez sarı renkte oluyo özellikle adetime yakınken.. şimdi ben rüyalandığımda hiç bişey anlamıyorum pamukta kullanıyorum iyice kafam karıştı ne yapmalıyım... ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Kadınlarda Rüyalanma ve Sarı Akıntı Hakkında


  Reklam  Cevap: Hayız kanamasından önce görülen lekelenmeler hayız günlerine dahil olur mu?


  Eğer kadının gördüğü* lekeler, gerçekten hayız kanından farklı*bir şey ise, bu takdirde o bir özür kanıdır ve kadının bu durumda oruç*tutması ve namaz kılması gerekir.

  Eğer bunun hayız sürecine dahil olup olmadığında tereddüt ediliyorsa, bu takdirde söz konusu lekenin rengine bakmak gerekir. -Normal adet süresi içerisinde görülen “siyah, kırmızı, sarı veya (siyah-beyaz arası) bulanık” renkteki akıntının âdet kanı olduğunda âlimlerin ittifakı vardır.

  Hanefi alimleri bu dört renkteki akıntıya, “yeşilimtırak”*ve “toprak”*renkteki akıntıyı*da ekleyerek renklerin sayısını*altıya çıkarmışlardır. Şafii alimlerine göre ise, adet kanlarını*kuvvetine göre beş çeşit olarak sıralamışlardır: “siyah, kırmızı, pembe (toprak), sarı ve bulanık renkteki akıntı.(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/458).

  Buna göre, bir kadın normal adet süresi içerisinde bu renklerden herhangi birisini gördüğü* zaman, bunu aybaşı hali olarak değerlendirecektir.

  Kanaatimizce bu -adetten önce- görülen lekelerin özür lekeleri olduğunu tespit etmek için uzman bir doktora baş*vurmakta yarar vardır. Ama kuvvetli bir ihtimalle o görülen lekeler hayız kanıdır. Özellikle rengine bakarak bir karar varabilirsiniz.*

+ Yorum Gönder
kadınlarda rüyalanma,  kadınların rüyalanması