+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Arapça yazma yöntemi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Arapça yazma yöntemi


 2. imam
  Üye

  Cevap: Arapça yazma yöntemi


  Reklam  Cevap: Bilgisayarda nasıl arapca yazı yazılır?


  Arapça yazı

  Arapça alfabesi toplam 28 harften oluşur. Osmanlıcada Arap harflerinin yanı sıra Farsçadaki p ( پ ), ç ( ) ve ( ) harflerini de kullanmışlardır. Bu 31 harfin dışında Türkçedeki ince g ünsüzünü belirtmek için kef harfine bir çizgi eklenerek gef, genizsi n ünsüzü için üç nokta eklenerek nef (sağır kef, kâf-ı nunî), lam ile eliften lamelif, hemze ile h harfinin ünlü şekli olan hâ-i resmiye harfleri oluşturulmuştur.

  Arapca yazma yontemi.jpg  Osmanlıca sağdan sola doğru yazılır. Arap harflerinde temel ve küçük harf ayrımı yoktur. Noktalama işaretlerinde kesin kurallar bulunmamaktadır. Arap harfleri sözcüklerin başında, ortasında ve sonunda farklı biçimde yazılır. Bazı harfler (dal, zel, re, je, vav د , ذ , ر, ز, ژ, و ) bir sonraki harfle birleşmez.

  Arapca yazma yontemi 0.gif


  Arap harflerinin Türkçedeki zengin ünlü sistemini karşılamada yetersizolduğu düşünülür. Örneğin Arap alfabesindeki elif () Türkçedeki a ve e ünlüsünün karşılığıdır ya da Türkçedeki u, ü, o, ö ünlülerinin yerine Arapçada yalnızca ( ) harfi vardır, bu aynı zamanda v ünsüzünün de karşılığıdır.


+ Yorum Gönder
arapca ha yazmak,  Arapcada (HA) Harfi