+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cünüpken diş teli taktırmak boy abdestine engel mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cünüpken diş teli taktırmak boy abdestine engel mi?

  Sual: içimden bir ses bana namaz kıl diyor dua et diyor acaba vesvesemi

  güsül alırken şüpheye düşüyorum saatlerce banyoda kalıyorum her namaz için abdest aldıgımda abdestim bozulur gibi oluyor namaz kılyorum ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Cünüpken diş teli taktırmak boy abdestine engel mi?


  Reklam  Cevap: Gusülde ağza ve burna su vermenin ölçüsü
  Gusül abdesti alırken, ağza ve buruna su vermek farzdır. Ağza su verirken suyu boğaza kadar ulaştırıp ağzı çalkalamak ve buruna su verirken de genize kadar da suyu çekmek ise sünnettir. Bu hüküm oruçlu olmayan kimseler içindir. Oruçlu olanların boğaza veya genize su kaçma ihtimali olduğu için böyle yapmaları uygun olmaz. Onlar gusülde ağza ve burna su verirken abdestte yaptıkları gibi yaparlar (İbn Âbidîn, Raddu’l-Muhtâr, Riyad, 1423/2003, I, 237, 291).

  Gusülde vesvese sorunu Vesvese, çeşitli sebeplerle insanın yaşadığı kararsızlık, şüphe ve kuruntu halidir. Bu, çoğu kere abdest ve guslün alınıp alınmadığı, tamam olup olmadığı ya da bozulup bozulmadığı şüphesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Gusül ve abdest alan kişinin vesvese sebebi ile gusül ve abdestini tekrarlaması gerekmez. Hatta kişi bu tür vesveselere itibar etmemeli (İbn Mâce, Tahâret, 48), içine doğan şüphe ve tereddüt hallerinin asılsız olduğunu kendine telkin etmeli, ihtiyaç duyulması halinde psikolojik tedaviye yönelmeli; ayrıca manevi destek olarak Felak ve Nas Surelerini anlamlarını da düşünerek okuyup bu halden kurtulmak için Allah’a dua etmelidir.


+ Yorum Gönder