+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müezzin mahfilinin hüknü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müezzin mahfilinin hüknü nedir?

  Sual: Müezzin mahfilinin hükmü nedir? Müezzin mahfili hakkında kısaca bilgi veri misiniz ? 2. AmeS
  Devamlı Üye

  Cevap: müezzin mahfilinin hüknü nedir?


  Reklam  Cevap: Mahfiller yeni ortaya çıkan şeylerdir.
  Asri saadette yoktu.
  Ilk mahfili, osmanlılar yaptı.
  Kimi caiz diyor kimi bid'at.

 3. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  Osmanlı döneminde padişaha suikast düzenlenirse suikasti düzenleyen kişiyi yakalamak için yapılmıştır.Osmanlıda yeniçeri ve üst askerler oralarda ibadet ederlerdi.Osmanlı döneminde çıkmıştır.Bid'at veya caiz diyemem bilgim yok fakat tarihi gelişimi budur.Allah yazdığımda hata varsa beni affeylesin.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Camilerde bulunan Müezzin mahfili tarihi hakkında bilgi bulamadım.

  Mahfil Cami içindeki sütunlu, yüksekçe mekandır. Müezzin mahfili yahut hünkar mahfili şeklindedir. Etrafı tahta veya taş parmaklıkla çevrilidir. Müezzin mahfilinde müezzinler ezan, kaamet, tespihat sesleri verirler; bazen imamın tekbirlerini tekrarlarlar. Bunların yüksekliği 3 metreye kadar çıkar, mermer veya ahşap ayaklarla desteklenir. Bazıları basamaklıdır, bazıları dayama merdivenlidir. Tavanları süsleme sanatıyla döşelidir. Genellikle sahının sağ-orta kısmında (Sultanahmet Camii) yer alır.
  Wiki

  Müezzin Mahfili Nedir
  Müezzinlerin, camilerde, birarada oturmaları için ayrılmış yüksekçe yerdir.
  Şartlarına uygun kişilerin (Müslüman, aklı başında vb.) günde 5 defa müezzin tarafından camiye gelmeleri için yapılan çağrıya uyarak camiye gelenler bir topluluk oluşturur. Burada yapmaları gereken ibadeti yaparlar. Budan sonra birbirlerinin hatırlarını sorarlar, sıkıntıda olanlara yardım ederler. Hasta olanları öğrenir, ziyaret ederler. Sevgiye, saygıya dayanan bir toplum oluşmasına yardım ederler. Ayrıca bilhassa Cuma günleri ve bayramlarda kürsü ve hutbede yapılan vaazlarla dini bilgilerini geliştirirler, birbirleriyle olan ilişkilerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrenmiş olurlar.


+ Yorum Gönder