+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İdarecileriniz ve alimleriniz dürüst olursa yerin üstü altından hayırlıdır şayet idarecileriniz.... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İdarecileriniz ve alimleriniz dürüst olursa yerin üstü altından hayırlıdır şayet idarecileriniz....

  Sual: İdarecileriniz ve alimleriniz dürüst olursa yerin üstü altından hayırlıdır şayet idarecileriniz ve alimleriniz dürüst olmazsa yerin altı üstünden hayırlıdır şeklinde bir hadis var mıdır? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İdarecileriniz ve alimleriniz dürüst olursa yerin üstü altından hayırlıdır şayet idarecilerin


  Reklam  Cevap: Bu anlamda bir hadis vardır. Şöyleki: "Yöneticileriniz hayırlılarınız; zenginleriniz cömertleriniz olduğu, işleriniz de aranızda danışarak görüldüğü sürece yerin üstü sizin için yerin altından daha hayırlıdır. Yöneticileriniz şerirleriniz; zenginleriniz cimrileriniz olduğu, işleriniz de kadınlara kaldığı zaman yerin altı sizin için yerin üstünden daha hayırlıdır" (Tirmizi fiten 78 )

  Tarihin tozlu sayfaları karıştırıldığında devletlerin çökmesi ve yıkılmasındaki etkenler umumiyetle sosyal ve idârî bozulmanın temelinde kötü yöneticilerin başarısızlığı, ülke servetinin, kendi çıkarları dışında başka hiç bir şeyi düşünmeyen bir kaç zenginin elinde dolaşmasının neden olduğu görülecektir. Böyle bir ortamda fitne ve kargaşa çıkar ve müslüman müslümanın kanını akıtmakla karşı karşıya kalır. Kargaşa ortamında zalim yöneticiler ve zenginlerin çıkarları bir zarar görse masum halk on defa daha fazla zarar görmektedir. İşte bu gün Suriye bunun açık bir örneğidir.
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder