+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dini nikah nasıl düşer? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Dini nikah nasıl düşer?

  Sual: Dini nikah nasıl düşer?

  Merhaba hocam Boşol demeden de dini nikah düşer mi bilgi verir misiniz ? Talak gerçekleşmeden dini nikah düşebilir mi ?


  Not: Soru sorarken EŞ yazmayın. KARIM veya KOCAM yazın.
  ? 2. 2
  mumsema
  Administrator

  Cevap: Dini nikah nasıl düşer?


  Reklam  Cevap: imam nikahı nasıl bozulur?

  Dinen şartlarına uygun bir şekilde kıyılan nikah ile eşler üç bağ ile birbirlerine bağlanırlar ki bu bağlara talak denir. Bu talakların bozulması için ya açık sözlerle veya kinayeli sözlerle talakları bitirdiğini erkeğin söylemesi gerekir.

  Boş ol, seni boşadım gibi, benden boşsun gibi sözler açık sözlerdir. Bir veya iki sefer bu sözlere benzer açık sözlerle verilen talaklara, talak-ı ric-i denir. Bunu yaptıklarından pişman olurlarsa bir veya iki talakları gitmek şartıyla yeniden bir araya gelmeleri veya elele tutşmalarıyla yeni bir nikah da kıymadan nikahları devam eder.

  Ancak eğer bu açık sözlerle üç talak da verilmişse o zaman bu talak-ı ric-i den çıkarakak geri dönüşü olmayan talak-ı bayine dönüşmüş olur.

  Kinayeli sözlerle verilen talak ise örneğin şu sözlerle söylenir: Kalk defol git, babanın evine git, cehenneme kadar yolun var git gibi sözler kinayeli sözlerdir. Bu sözlerde niyete bakılır eğer bunları söylerken boşamayı kastetmişse boşama gerçekleşmiş olur. Yeniden bir nikah kıyılmadan tekrar bir araya gelmeleri artık mümkün değildir.

  Boşol demedende nikah bozulurmu?

  Talakın gerçekleşmesi için yani boşamanın meydana gelmesi için ya açık sözlerle seni boşadım veya sen artık benden boşsun gibi ve benzeri sözlerle olur veya kinayeli yani üstü kapalı sözlerle de boşama meydana gelebilir. Demek ki sadece boş ol demekle değil başka kelimelerle de boşamayı kastettikten sonra boşanma meydana gelmiş olur.

 3. 3
  Misafir
  Ben safak kendim kizginlikla hic bir sart kosmadan hicbir nikahli esime 3 kere bos oldedim simdi merak ediyorum ve birazcik ta benim onakarsi kizginligim ve onun kiskancligina deng geldim ve alkoluydum simdi soruyorum size benim nikahim dusmus ola bilirmi lutfen cevap tesekur ederim

 4. 4
  mum
  Administrator
  alkolluydum
  Alkollu olmak bir şeyi değiştirmez ama öfke varsa bir fetvası bulunabilir.
  Size en yakın bir hocaya gidin ve durumunuzu anlatın.

 5. 5
  Misafir
  ..bı kısı cok bos konusan yalan soyleyen bı kısı ama kızdırmak ıcın veya esprı amaclı senı ıstemıyorum sen benım karım degıldılsın annen gıbı kokuyosun annene benzıyosun ıste afedersınız esının avret yerlerı hakkında annenınkı gıbı aynı falan ılerı gerı konusur ve esının annesıne avret yerlerıne hatta kardeslerıne babasına kufrederse esının, esınden ılıskı ısteyıpte esının yok demesı sonucu bırdaha senden ıstersem yaparsam ALLAH belamı versın derse, ayrıca ıkıser kez farklı zamanlarda bos ol dıye ıkı kez tekrar ederse ve sen karım degılsın derse ve bu sozunden dolayı nıkah duser dendıgı uyarıldı halde duserse dussun dıyor bu nıkahın dınen hukmu nedır..

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum. Açıkça boş ol demekle talak düşer. Bu konuda en doğrusu size yakın bir müftülüğe giderek danışın. Bu şekilde bir karar verilmesi daha uygun olur.

 7. 7
  Misafir
  Eşinden resmen ve dini nikahtan boşanmış kişi aynı kişiyle nasıl tekrar evlenebilir

 8. 8
  @hmet
  Üye
  kisi ayni kisiyle nasil tekrar evlenebilir
  Boşadığı kadın, boşama iddeti bekleyecek yaklaşık 4 ay.
  Sonra başkasıyla evlenecek, birleşme meydana gelecek.
  Yeni eşi onu boşayacaka ve yine iddet bekledikten sonra ancak evlenebilir.

 9. 9
  Misafir
  selam aleykum benim bi kuzenim var 2o günlük evli ve kocası onu yengesile aldatmış ve bunu duyunca kuzenim kabullenemedi ve baba evine döndü aradan 3 ay geçti o adam ben boşamam diyor yengemlede beraber olcam diyor o bana abimin emanet dioru abiside vefat etmiş kuzenime dior kabul ediorsan beni bu şekilde kabuk et etmiosan sen bilrsin ben seni boşamam diyor imam nikahlı kadın tek taraflı nasıl boşanır imam nikahı nasıl düşer şimdiden tşkler

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Dinen bu durumda kadın mahkeme baş vurur ve hakim onu boşar. Şu durumda bir alim insana giderek durum izah edilir ve bir karar verilerek bu kimse kadını kocasından boşayabilir.

 11. 11
  Misafir
  Merhabalar : Ben birinci nişanlımla dini nikahı kıydık ama ben ayrılmak istedim anlaşamıyorduk ama o istemiyordu ben zorla ayrıldım. şimdi ikinci nişanlımla dini nikahı kıydık bir ay sonra düğünümüz olacak . Bir önceki dini nikahım düşmüşmüş? Ben üc kere boş ol dedim .

 12. 12
  arifselim
  Yönetici
  Merhabalar. Erkek veya kadın olduğunuzu belirtmemişsiniz. İlk nişanlınızla kıydığınız dini nikah geçerlidir. Eğer kadınsanız bu durumda sizin boş ol demeniz nikahı düşürmez. O kimseye söylenerek sizi boşaması istenmelidir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

imam nikahı nasıl bozulur

imam nikahı nasıl düşer

dini nikah nasıl bozulur

dini nikah nasıl düşer

Nikah nasıl düşerimam nikahi nasil bozulurdini nikah ne zaman düşer