+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir Alimi nasıl tanırız? İlim sahiplerinin özellikleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir Alimi nasıl tanırız? İlim sahiplerinin özellikleri nelerdir?

  Sual: vanda bulununan bir cemaat temsilcisi varmıdır ve şunu öğrenmek istiyorum nasıl güvenicez bu insanlara gerçekten alim ve ilim insanı olduklarını neren alycaz ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Bir Alimi nasıl tanırız? İlim sahiplerinin özellikleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: ANCAK İLİM SAHİPLERİ ALLAH'TAN GEREĞİ GİBİ KORKAR

  İman hakikatleri üzerinde araştırma yapıp bilgi edinmek, bunlar üzerinde düşünmek zamanla yoğun bir bilgi birikimi sağlar. Bu bilgi birikimine sahip olan insanlar, daha önce de bahsettiğimiz gibi, Kuran'ın tarifiyle "ilimde derinleşen" veya "ilim sahibi" olan kişilerdir. İlim sahipleri derin tefekkür ettikleri iman hakikatleriyle Allah'ın her yeri sarıp-kuşattığına, O'dan başka ilah olmadığına kesin olarak şahitlik ederler:

  Allah, gerçekten Kendisi'nden başka İlah olmadığına şahitlik etti; melekler ve ilim sahipleri de O'ndan başka İlah olmadığına adaletle şahitlik ettiler. Aziz ve Hakim olan O'ndan başka İlah yoktur. (Al-i İmran Suresi, 18)

  Gökleri ve yeri yaratan, onların bir benzerini yaratmağa kadir değil mi? Elbette (öyledir); O, yaratandır, bilendir. Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen oluverir.
  (Yasin Suresi, 81-82)


+ Yorum Gönder