+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vefat edenler için 7, 40 ve 52'nci gün duası var mıdır, dini delili nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vefat edenler için 7, 40 ve 52'nci gün duası var mıdır, dini delili nedir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Vefat edenler için 7, 40 ve 52'nci gün duası var mıdır, dini dayanağı nedir?


  Reklam  Cevap: ölünün 7, 40 ve 52'nci gün duası var mıdır, dini dayanağı nedir?

  Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Yüksek Kurulu hurafeler bölümüne gelen, "Vefat edenler için 7, 40 ve 52'nci gün duası var mıdır, dini dayanağı nedir? " sorusuna verilen yanıtta, ölenin ardından böylesi özel günler düzenlemenin ve dini merasim yapmanın hiç bir dini dayanağı olmadığına dikkat çekildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde de yeralan açıklamada, bu soruya şu karşılık verildi:

  "Bir kimsenin ölümünün 7, 40 ve 52'nci günü şeklinde zamanlar tayin edip bu zamanlardan özel merasim yapma şeklindeki uygulamaların hiçbir dinî dayanağı yoktur.

  Ölen bir Müslümanın usulüne göre yıkanıp kefenlenmesi ve cenaze namazının kılınarak defnedilmesi farzdır. Bunun dışında yapılması zorunlu olan bir şey yoktur. Ancak, sevabı ölen kimsenin ruhuna bağışlanmak üzere hayır yapılabileceği gibi, çeşitli vesilelerle dua da edilebilir. Hz. Âişe'den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.s.)'e bir adam: 'Annem ansızın öldü. Öyle sanıyorum ki şayet konuşabilseydi, sadaka verilmesini vasiyet ederdi. Şimdi ben, onun adına sadaka versem, sevabı ona ulaşır mı?' diye sordu. Peygamberimiz de (s.a.s.): 'Evet, ulaşır. Onun namına sadaka ver.' buyurdu."

+ Yorum Gönder