+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sedir Ağacı Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sedir Ağacı Nedir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Sedir Ağacı Nedir?


  Reklam  Cevap: sedir ağacı nasıl birşeydir hakkında bilgi.

  Sedir, çamgiller (Pinaceae) familyasından Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen ad.  Morfolojik özellikleri

  Tomurcuk çok küçük olup, az sayıda pullarla örtülüdür. İğne yapraklar genellikle üç köşeli, yatay kesitlerinde bitişik iki adet reçine kanalı bulunmaktadır. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek, seyrek ve dağınık olarak dizilirler. İğne yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3-6 yıl kalırlar.

  Bir evcikli çiçekler yalnız olarak terminal halde bulunurlar. Erkek çiçekler silindirik yapıda olup 5 cm uzunluğunda, sarı renkli ve kısa sürgün üzerinde dik dururlar. Dişi çiçekler daha küçüktür. 1-1,5 cm, yeşilimsi renkte olup döllenme ilkbaharda oluşmaktadır.

  Kozalak ise 26 ayda olgunlaşmaktadır. Kozalak genellikle fıçı görünümündedir. Kısa sürgün üzerinde adeta oturmuş şekildedir. Kısa ve kalın bir sapı vardır. Kozalak pulları olgunlaştığında dağılır.

  Tohumların büyük, üçgen biçiminde genişçe kanadı olup, tohumu tek yüzünden örtmüştür. Tohumların üzerlerinde bol sayıda reçine bezeleri vardır. Çenek sayıları 9-10'dur.

  Ekolojik istekleri

  Sedirler yarı ışık ağacıdır. Nem istekleri az, sıcaklık istekleri fazladır. Yetiştirilmeleri tohumla olur.

  Türleri


  Atlas sediri (Cedrus atlantica)
  Kıbrıs sediri (Cedrus brevifolia)
  Himalaya sediri (Cedrus deodara)
  Lübnan sediri (Cedrus libani) Türkiye.

  sedir agaci resimleri.jpg

  sedir agaci.jpg

+ Yorum Gönder
sedir agaci,  sedir ağacı