+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sahabeyi örnek almak ile ilgili ayet ve hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahabeyi örnek almak ile ilgili ayet ve hadisler

  Sual: Selamun aleykum ve rahmetullahu ve berekatuhu
  Sahabeyi örnek almak ile ilgili ayet ve hadisler
  Allaha emanet olun ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Sahabeyi örnek almak ile ilgili ayet ve hadisler


  Reklam  Cevap: Sahabelerle ilgili ayetler

  “Muhammed (asm) Allah’ın Rasulüdür. Onun beraberindekiler, (sahabeler) kâfirlere karşı şiddetli, kendi aralarında merhametlidirler. Onları sen, rükû ve secde eder hâlde, Allah'tan sevab ve rıza istediklerini görürsün...”

  “(Nadiroğullarından alınan) ganimet malları; yurtlarından mallarından (malları mülkleri yanından) çıkarılmış olan, Allah’tan ciddi şekilde lütuf ve rıza isteyen, (bu aşırı istekleri ile) Allah’ın dinine ve peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte (davalarında) sadıklar onlardır.”

  Sahabelerle ilgili hadisler

  Rasulüllah (asm) bir gün sahabelerine:
  “Ah keşke bana doğru, havuza gelen kardeşlerimi bir görsem de içlerinde içecek olan kâselerle onları karşılasam. Cennete girmeden önce, onlara (Kevser) havuzumdan içirsem.” (Bu sözleri üzerine ona) denildi ki:
  “Ey Allah Rasulü, biz senin kardeşlerin değil miyiz?” O şöyle cevap verdi:
  “Sizler benim ashabım (arkadaşlarım) sınız. Benim kardeşlerim de beni görmedikleri hâlde bana inananlardır. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim.”(  GENİŞ BİLGİ İÇİN: Niçin sahabeyi örnek almalıyız?

+ Yorum Gönder
sahabelerle ilgili hadisler,  sahabelerle ilgili ayetler