+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz İbrahim'in dini neydi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz İbrahim'in dini neydi?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: hz ibrahim'in dini neydi?


  Reklam  Cevap: "Sonra da biz, Hanîf olan, müşriklerden olmayan İbrahim'in dinine uy, diye sana vahyettik." (Nahl, 16/123).

  bu ayetten anlaşılmaktadırki ibrahim as Haniflerdendi.

  Cenâb-ı Hak Nûh (a.s)'a vahyettiği gibi Hz. Muhammed (asv)'e de vahyettiğini bildirmiş (Nisâ, 4/163), Hz. İbrahim (as) ve ondan sonra gelen bazı peygamberleri ve mensuplarını "Müslüman" olarak nitelemiştir.

  "Bir zaman Rabbi ona: "İslâm ol" dediğinde, İbrahim: "Alemlerin Rabbi olan Allah'a teslim oldum." demişti. İbrahim İslâm ümmetinden olmayı oğullarına da vasiyet etti. Yakub da onu tavsiye ederek: "Oğullarım! Allah sizin için bu dini seçti. O halde sizler sadece Müslümanlar olarak can verin." dedi. Yoksa siz Yakub'a ölüm geldiği sırada yanında mı bulunuyordunuz? O zaman o, oğullarına: "Benden sonra neye tapacaksınız?" demiş, oğulları da:"Senin ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın ilâhı olan tek ilâha kulluk edeceğiz. Bizler O'na teslim olduk." demişlerdi."(Bakara, 2/131-133).

+ Yorum Gönder
hz ibrahim dini,  hz ibrahimin dini,  hz ibrahim dini neydi,  hz ibrahim dini hangisidir,  Hz.İbrahimin yaydığı din nedir