+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Adem (as)'in boyu ne kadardır ve kaç yıl yaşamıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Hz. Adem (as)'in boyu ne kadardır ve kaç yıl yaşamıştır?


 2. 2
  Sumame
  Tombik Ammo

  Cevap: Hz. Ademin boyu ne kadardır ve kaç yıl yaşamıştır?


  Reklam  Cevap: En güvenilir kaynaklardan Buhari'deki,"Allah Adem peygamberi yarattı. Boyunun uzunluğu 60 ziraydı."hadisinde Hz. Adem'in (as) boyunun 60 zira (40 m civarı) olduğu belirtilmektedir. İbn Haldun (1332-1406) gibi bazı düşünürler ise bunun onun cennetteki boyu olduğunu, Hz. Havva ile yere indirilince yer şartlarına uygun boyuna iade edildiğini kabul etmişlerdir.
  *1)*Yer tarihinde ağaçlardan başka bu yükseklikte canlı bilinmeyişi,
  *2)*İnsan fosilleri içinde buna işaret edecek en küçük belirti olmayışı,
  *3)*Efendimiz'in (sav) benzer tasvirlerinin ahiretle ilgili beyanlarında bulunuşu, dikkate alınırsa İbn Haldun'un yaklaşımının makul olduğu söylenebilir.
  *Âdem Aleyhisselâmın vefat ettiği gün, cuma günü idi. Ömrünün bin veya iki bin yıl olduğuyla ilgili farklı rivayetler vardır.

  (İbn.Sa'd-Tabakat, 1/28,29, Ahmed b.Hanbel-Müsned 1/299, Taberi-Tarih 1/79, Salebi-Arais s.48, Deylemi-Firdevs 3/269, Heysemî-Mecmuazzevaid 8/206).(M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi).

 3. 3
  islamyolu
  Emekli
  Dünyadaki boyu 40 metre civarındaydı. cennetteki boyu daha uzundu . dünyaya geldiginde Yarabbi boyum bulutlara deyiyor diyince 40 metreye kadar indirildi. Peygamber efendimiz dememiş mi ki. Adem oğlu kısala kısala devam edecek. 15 -20 metre boyundaki kabirler var . onlar nereden baksan 3 bin yıllık daha eskisinde daha boylar uzundur. Buharideki hadis 60 zira dünyadakidir. Ahiretteki degil. bunda ilginçlik yok. Osmanlı padişahlarının hırkaları bile baksanız ne kadar büyük. Fosil desen Eski zamanların kazılarını çıkarmadılar mı. Cesetler iskelet şeklinde Dev gibi birşey. bilim bile bunu kanıtlıyor.

  Adem Aleyhisselam ın yaşına gelirsek. 1000 Yıl rabbimiz ömür biçmiştir. Ama 40 yılını davut aleyhisselama vermiştir. 960 yıl dünyada yaşamıştır.

 4. 4
  Misafir
  Hz. İdrise vermiştir. Çünkü Hz. Adem'e peygamberlerin Ömrü kaç yıldır olan kaynağı göstermişler, o da baktıki Hz İdris 40 sene yaşayacak Ömrümden 60 sene ona vermek istiyorum demiş

 5. 5
  Misafir
  Boyunun 40 metre olmadı mantıkende doğru olabilir. Çünkü , o zamanın şartları dünyada diğer canlılar haricinde ilk insan olması dolayısıyla kendini koruması ve hayatta kalmasının başka bir açıklaması olamaz.

 6. 6
  Misafir
  40 metre boyla 10 metre yükseklikteki kabeyi yapmasıda pek anlamlı değil sanki!

 7. 7
  Kaan Aykas
  Üye
  Bencede 40 metre olması son derece mantıklı yoksa koskoca dinazor , mamut gibi mahlükatlar arasında nasıl yaşayabilsin.

 8. 8
  mum
  Administrator
  40 metre boyla 10 metre yükseklikteki kabeyi yapması
  Sözylemeniz gereken söz (Müslüman iseniz) efendimiz söylüyorsa doğrudur...
  Çünkü kabe eski kabe değilki öyle kıyas yapıyorsunuz. Kabe defalarca yıkıldı ve onarıldı en son emeviler döneminde tamir edildi.

 9. 9
  Misafir
  Es selamu aleykum kardesim insanlik yaşı o devasa hayvanlardan sonradır dünya 4 milyar yaşındadır ama Adem a.s yeryüzüne indiği günden bu güne 7 ila 8 bin sene geçtiği bildirilir insanlar yokken bu dünyada cinler, ve devasa hayvanlar yaşıyordu dünya daha evresini tamamlamamıs devamla değişime uğradığından nesiller tükeniyordu. Dinazorların nesli bir göktaşı carpması tükenmiştir. Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu ve mağfirah.

 10. 10
  Misafir
  Kişioğlu dinozorların soylarının tükendiği büyük meteor yağmurunun oldupu süreçden daha sonra ortaya çıkmıştır. Teziniz yanlış.

  Yukarı cevaplarda mezarların boylarından söz etmişler ki içinde bulunan iskeletlerin boyları bizim boyumuzdadır. Mezarların boyunun oldukça uzun olmasının manası farklıdır. Uzun uzun burada anlatmaya gerek yok. Osmanlı kaftanlarının boylarının büyük olması da hepsinin iri cüsseli olmasıyla ilgisi yoktur. Bu da yanlış bilgidir. Ezberden konuşmuş bazı kişiler.

  Cenneteki boyunun 40 metre olması daha olasıdır. Antropolojide 40 metrelik dev insan iskeleti hiçbir yerde bulunmamıştır. Ha bu yoktur demek değildir tabi ama en eski insan kemikleri dahi bu tezi desteklemez.

  Vesselam

 11. 11
  Misafir
  Kardeş kabe yıkıldı sonradan şimki kabe daha sonra yeniden inşa edildi

 12. 12
  Misafir
  Bu mantık bence yalnış sonuçta Rabbîm onu korur ama boyunu uzatarak yada başka bir şey ile

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

hz ademin boyu

hz adem boyu

hz adem kaç yıl yaşadı

adem aleyhisselam boyuhz.ademin boyuadem peygamberin boyuhz ademin boyu kaç metre idi