+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir, anlamında bir hadis var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir, anlamında bir hadis var


 2. imam
  Üye

  Cevap: Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir, anlamında bir hadis var


  Reklam  Cevap: Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir, anlamında bir hadis var mıdır? Bu kimdir?
  Hasan-ı Basri, o kadar Hak Teala Hazretlerinden korkardı ki sanki celaf elinde durmuş gibi daima melül mahzun idi. Bir gün bir zat şu Hadis-i şerifi okudu: "Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir". Mübarek Hasan ağlayıp, "Hadis-i şerifte ismi zikredilen Henna ben olsaydım. Korkarım ki hak yolundan çıkarım, Rabbimize asi olurum da dergahı izzetden kovulurum" dedi. Böyle bir Hadis mevcut mu bulamadım da. Hasan- ı Basri hazretleri hak yolundan çıkmak ile neyi kastediyordu neden dolayı ağlamıştır. Tamu kelimesinden neyi anlamamız gerek.

  Bu kıssanın doğrusu şöyledir:
  Cehennemden en son çıkan bir adam Allah ‘ın isimlerini anarak “Ya Hannan, ya Mennan!” diye yalvardığı için bu adama alimler “Hannan” adını vermişler.

  Hasan-ı Basri hazretleri bin sene sonra cehennemden çıkacağına dair hadisi rivayet ederken; ”Keşke ben Hannan olsaydım, çünkü onun cehennemden çıkması kesindir. Fakat ben böyle bir garantiye sahip değilim”diyormuş. (bk. Gazali, İhya, 3/130, 492)

  İlgili hadis rivayetini Ahmed b. Hanbel ve Ebu Yala, Ebu Zilal el-Kasmeli’den rivayet etmişler. Ebu Zilal zayıf bir ravidir. (bk. Zeynu’l-Irakî, Tahricu ahadisi’l-İhya/ihya ile birlikte aynı yerde; Heysemi, Mecmau’z-Zevaid, 10/384)
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet
+ Yorum Gönder