+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evvabin namazında hangi dua okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evvabin namazında hangi dua okunur


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: evvabin namazında hangi dua okunur


  Reklam  Cevap: Evvabîn, tövbe eden, sığınan anlamına gelen evvâb kelimesinin çoğuludur. Kur'ân'da beş yerde tekil ve bir yerde de çoğul olarak geçen bu kelime ile peygamberlerin ve sâlih kulların tövbe edip Allâh'a yöneldikleri anlatılır.
  Evvâbîn namazı ise, tövbe eden ve Allâh'a sığınanların namazı demektir. Hz. Peygamber'in, akşam namazından sonra altı rekat namaz kıldığı ve bunu tavsiye ettiği rivâyet edilmektedir (İbn Mace, İkâme, 185; Tirmizi, Salat, 202).
  Rasulullah, akşam ile yatsı arasında kılınan bu namazı, Kur'ân'da evvabîn diye nitelendirilen sâlih kulların namazı gibi sayılacağını belirtmek maksadıyla "evvabîn namazı" olarak vasıflandırmaktadır. Bunun yanında kuşluk vaktinde kılınan namazın da hadislerde evvabîn namazı olarak vasıflandırıldığı görülmektedir (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 19).

  Altı rekatlı bir namaz olan evvâbîn namazı, altı rekatın sonunda selam verilmek sûretiyle bir defada kılınabileceği gibi, dört veya iki rekatta bir selam da verilebilir. Ancak iki rekatta bir selam vermek daha iyidir. (İ.P.)

+ Yorum Gönder
evvabin namazında hangi dualar okunur,  evvabin namazında hangi sureler okunur,  evvabin namazında okunacak dualar,  evvabin namazında ne okunur,  evvabin namazı hangi dualar okunur,  evvabin namazinda hangi dualar okunur