+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Boşanmada iddet beklemenin fazileti nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Boşanmada iddet beklemenin fazileti nedir?

  Sual: Birkaç ay ayrı yaşadıktan sonra nikahtan boşanıldığında kadının yine 3 hayz dönemi iddet beklemesi şartmıdır?İddet döneminin amacı hamilelik olma durumunda çocuğun nesebinin belirlenmesi değilmidir? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Boşanmada iddet beklemenin fazileti nedir?


  Reklam  Cevap: Evliliği sona eren kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken süreye iddet denilir. Boşanmanın iddet içinde olması, kadının bu sırada adetten temizlenmiş ama kocasıyla ilişkiye girmemiş olması demektir.
  İddet, âdet gören için üç temizlik müddetidir. Adetli iken boşama gerçekleşemeyeceği için böyle bir kadının eşi ile ilişkiye girmeden geçirdiği toplam süre üç adet ve üç temizlik süresidir. Bu da üç ay kadar sürer.
  Âdetten kesilen, adet görmeyen veya hamile olan kadınların iddeti ile ilgili olarak şöyle buyurulmuştur:
  “Adetten kesilmiş olanlar hakkında şüpheye düşerseniz iddetleri üç aydır; adet görmeyenler de öyle. Hamile olanların süreleri doğumları ile biter. Kim Allah’tan sakınırsa Allah onun işinde bir kolaylık oluşturur.” (Talak 65/4)
  Erkek, bu durumlarda olan eşini her an boşayabilir. Onun iddeti, boşama anından itibaren başlar,
  Fetva.net

+ Yorum Gönder