+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Muharrem ayında aşure neden yapılır? Hz. Hüseyin ile alakası var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Muharrem ayında aşure neden yapılır? Hz. Hüseyin ile alakası var mı?

  Sual: Muharrem ayında aşure neden yapılır? Hz. Hüseyin ile alakası var mı?
  bir takım alevi ve şiiler "sünniler hüseyinin şehit düşmesine bayram ediyorlar" diyorlar ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Muharrem ayında aşure neden yapılır? Hz. Hüseyin ile alakası var mı?


  Reklam  Cevap: Hz. Hüseyin ile Aşure yemeği ne uzaktan ne yakından hiç bir alakası yoktur.
  Bunun aksini iddia eden fitnecidir/müslümanların arasını bozmaya çalışanlardır.

  Muharrem ayında, aşura gününde, aşure yapılması, Hz. Nuh as kıssasına dayanır ki bu da tartışılan gereksiz asılsız bir konudur.
  Aşure yemek için ona dini bir dayanak bulmaya gerek yoktur.

 3. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Bu Adamlar düşünce yapısda karalamaktan başka birşey yoktur...Uydurmadır asılsız Yalandır...

 4. İsmailAbi
  Devamlı Üye
  ehli beyte bak her koldan saldırıyor.bir hristiyanı dost edinirim ehlibeyti değil o derece ehl-i sünnetten nefret ediyorlar.yuh ya bişi diyemiyorum artık.

 5. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı İsmailAbi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ehli beyte bak her koldan saldırıyor.bir hristiyanı dost edinirim ehlibeyti değil o derece ehl-i sünnetten nefret ediyorlar.yuh ya bişi diyemiyorum artık.
  Bunlar Bilmiyormı acaba ismail kardeş Ehli sünnet imamları ehlibeyt yapılan zulumlere karşı geldikleri için zindanlara atıldıklarını...bu mesnetsiz iddaların hepsi yalandır uydurmadır iftiradır...

 6. Hoca
  erimeye devam...
  ehli beyte bak her koldan saldırıyor.bir hristiyanı dost edinirim ehlibeyti değil o derece ehl-i sünnetten nefret ediyorlar.yuh ya bişi diyemiyorum artık.
  şiayı ehlibeytten görmeyelim.
  ehli beyt kimdir?
  Ev halkı anlamına gelen bu terim İslâm tarihinde Hz.Peygamber'in aile fertleri için kullanılmıştır. Ev halkı ya da ehl-i beyt ifâdesiyle aileyi teşkil eden ev sahibi, onun eşi, çocukları ve torunları anlaşılmaktadır. Kur'ân'da ehl-i beyt terkibi, üç yerde geçmektedir. Bunların birinde Hz. İbrahim'in (Hud, 11/73) birinde Hz. Musa'nın (Kasas, 28/12), birinde de Hz. Peygamberin ev halkına işaret edilmiştir. Hz.Peygamberin ehl-i beytini gösteren âyet meali şöyledir: "Evlerinizde oturun, eski cahiliyye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın, namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Rasûlüne itaat edin. Ey ehl-i beyt! Allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor." (Ahzâb, 33/33)
  Hz. Peygamber'in ehl-i beytine kimlerin dahil olduğu hususunda farklı görüşler vardır. Ehl-i sünnet âlimlerinin bir kısmına göre ehl-i beyt kapsamına sadece Hz.Peygamber'in hanımları dahildir. Diğerlerine göre Allah Rasûlü'nün eşleri, çocukları, torunları Hasan ve Hüseyin ile damadı Hz. Ali'dir. Şii âlimlere göre ehl-i beyt kapsamına Hz. Peygamber, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin girer.
  Ehl-i beyte mensup olanların vasıfları da tartışma konusu olmuştur. Sünnî alimlere göre ehl-i beyt mensupları, Hz.Peygamber'in neslinden gelme şerefini taşımaktadırlar. Ancak hata ve günah işlemekten korunmuş değildirler. Çünkü ismet sıfatı sadece peygamberlere mahsustur. Gaybı bilmezler. Onlar da diğer insanlar gibi ilâhî emirlere uydukları takdirde, Allah nezdinde değer kazanırlar; aksi halde Hz. Nuh'un oğlu, Hz. Lut'un hanımı ve Hz. Muhammed'in amcası örneklerinde olduğu gibi peygamber soyundan olmaları kendilerine bir üstünlük sağlamaz. Şii âlimlerine göre; ehl-i beyt" mensupları günah işlemekten korunmuştur. Allah, her türlü hatayı onlardan giderip yerine doğruyu ve hakikâtı ikâme etmiştir. Hz. Ali ve onun soyundan gelen onbir imam Hz. Âdem'den itibaren bütün peygamberlere verilen ilme sahiptirler. Ehl-i beyt tabiri, Alevilik ve Bektaşiliğin yanı sıra Mevleviyye, Rufaiyye ve Kâdiriyye gibi Sünnî tarikatlarda da Şia'nın tasvir ettiği mânâda anlaşılmıştır
  ehli beyte canımız feda olsun.

 7. jerusselam
  Devamlı Üye
  muharrem ayında Aşure tatlısı yapmak bir ibadet değil, gelenektir.

+ Yorum Gönder
siiler neden asure yemez