+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuranı çoğaltan ve kitap haline getiren kimdir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranı çoğaltan ve kitap haline getiren kimdir ?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuranı çoğaltan ve kitap haline getiren kimdir ?


  Reklam  Cevap: Kuranı çoğaltan ve kitap haline getiren kimdir ?

  İlk Halife Hz Ebubekir, halifeliği döneminde Kur’an sayfalarını toplayarak bir araya getirmeyi kararlaştırdı. Bu amaçla Vahiy Katibi ve hafız olan Zeyd bin Sabit başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon çok büyük bir titizlikle Kur’an’ı bir araya getirerek kitaplaştırma işine başladı Her ayet, Peygamberin huzurunda yazıldığına dair en az iki şahitle birlikte kabul ediliyordu. Bu şekilde iki kapak arasında toplanan Kur’an Mushafı oluşturulmuş tur Bu asıl Mushaf daha sonra Peygamberimizin hanımı Hz Hafsa’ya emanet edilmiştir.

  Üçüncü Halife Hz Osman zamanında ise Kur’an, elde var olan asıl mushaf üzerinden çoğaltılarak Mekke, Basra, Kufe, Bahreyn ve Yemen gibi çeşitli merkezlere gönderilmiştir. Böylece lehçe farklılıklarından oluşabilecek kargaşaların da önüne geçilmiş oldu. Bu gün de Topkapı Sarayında Hz Osman zamanında çoğaltılan Mushaflar bulunmaktadır. Böylece Kur’anı Kerim hem ezberlenmek hem de kitaplaştırılmak suretiyle asırlar boyunca korunarak günümüze kadar gelmiştir.


 3. Misafir
  Arkadaşlar parça parça olan Kuranı bir araya getirmek ve çoğaltmayı birbirine karıştırmayın.

  Dağınık olan Kuranı toplayan Hz Ebu Bekirdir
  Kuranı çoğaltan ise Hz Osmandır


 4. Misafir
  Hz.Ebubekir tarafından toplanmış ve Hz.osman tarafından çoğaltılmıştır.

 5. Misafir
  Kur'an nüshalarının çoğaltılma işlemi üçüncü halife Hz. Osman zamanında gerçekleşmiştir.

 6. Misafir
  Çok teşekkür ederim bana göre güzel bir site bu sitede tam bana göre size göre değil

+ Yorum Gönder
kuranı kim çoğalttı,  kuranı kerimi kim çoğalttı,  kuranı kerimi kitap haline getirmek için oluşturulan komisyonun başkanı,  kuranı çoğaltan halife kimdir,  kuranı kim çoğaltmıştır,  Kuranı kitap haline getiren,  kuranı kitap haline getiren halife kimdir