+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Alkolsüz bira içmek caiz midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Alkolsüz bira içmek caiz midir ?

  Sual: Alkolsüz bira içmek caiz midir ? Alkolsüz bira dinimizde caiz mi açıklar mısınız ? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Alkolsüz bira içmek caiz midir ?


  Reklam  Cevap: Bira çimlendirilmiş arpanın özel muameleden geçirilmesi, mayalanması sonucu elde edilir Muhtevasında %5-7 nisbetinde etil alkol bulunur Kesinlikle alkollü içki sınıfına dahil edilir

  Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 nisbetinde etil alkol bulunan biranın, etil alkol oranının vakumla azaltılmasıdır İçerisinde kesinlikle %1-1,5 nisbetinde etil alkol bulunur.

  (Gıda Bilimi ve Teknolojisi AÜ Ziraat Fak Teksir No: 113, s173, Ankara, 1983)

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "çoğu sarhoş edenin azı da haramdır".

  alkol oranı düşürülse de alkollü içki haramdır.

 4. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Meyveden sebzeye, ekmekten ayrana ve hatta yoğurt'a muz'a vs. kadar hepsinin içinde DOĞAL ALKOL vardır. Geliştikçede alkol miktarları artar. Ercan kardeşimizin bahsettiği alkol bu sınıftandır. Sarhoş etmeyecek düzeydeki alkoldür maksat.

  Meyve ve Sebze'nin çoğu sarhoş etmez. Ayranın veya yoğurt'unda çoğu sarhoş etmez. Bu hususda içinde alkol olduğu halde çoğu sarhoş etmeyenin, azıda haram olmaz diyebilirmiyiz karadamlalar kardeşim.

  Diyemez isek, meyveden sebzeye, ayrandan yoğurta, ekmekten balığa her şey bize haram olmuş olur.

 5. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Mis gibi meyve suları var, ayran var... Ne anlarsınız şu meymenetsiz içkiden bilmem. Bir de üstüne günaha giriyorsunuz

 6. Misafir
  alkolsüz bira diye bir şey yoktur

 7. Misafir
  Alkolsüz bira diye birşey yoktur çünkü içinde az da olsa alkol vardır ve haramdır.“Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azıda haramdır.” (Tirmizi, Eşribe 3)

 8. Misafir
  Alkolsüz bira üzerinde %0.0 yazıyor, yani en yüksek ihtimalle %0.04 olabilir ki, yediğimiz bir çok gıdadan daha az orandadır.

  Çoğu sarhoş eden derken, bu birayla sarhoş olmak için bir kamyon içmek lazım ki mide almaz, bu durumda çoğu da sarhoş edemez,

  Öyleyse haram olmamalıdır.

 9. Misafir
  Laf ebeliği ile sadece kendini kandırırsın. Haram kişiye özel değildir. Sen bir kamyonla sarhoş olmayabilirsin. Anca yarım şişeyle bile sarhoş olanlar var. İçmek için bahane arama. Eğer haram ve helal gibi konulara dikkat etmiyorsan iç. Ancak açıkça belirtilmiş konuları esnetmeye çalışma. Eğer sadece içersen dinen günaha girersin, ama hükmü çarpıtmaya kalkarsan, eğer inanan birisi isen iyi olmaz. Ama zaten inanmıyorsan bu konulara girmenin anlamıda yok.

+ Yorum Gönder
alkolsüz bira,  alkolsüz bira haram mı,  alkolsüz bira günah mı,  alkolsüz bira haram mı diyanet,  alkolsuz icki icmek gunahmi,  alkolsuz bira haram mı,  alkolsuz bira icmek gunahmi