+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Adab-ı muaşeret hakkında hadisi şerifler var mı,öğrenmek istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adab-ı muaşeret hakkında hadisi şerifler var mı,öğrenmek istiyorum


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Adab-ı muaşeret hakkında hadisi şerifler var mı,öğrenmek istiyorum


  Reklam  Cevap: “Güzel bir görünüm (Hüsn-i Hal) düşünerek ve ağır başlı davranma (Teenni) ölçülü ve tutumlu olma (İktisat) Peygamberliğin kırkta biridir.” (Ebu Davut, Müsnet)

  Bir toplantıya gidildiğinde selam vermek ve uygun bir yere oturarak kimseyi rahatsız etmemek. Sizden biriniz bir toplantıya geldiğinde hiçbir kimseyi oturduğu yerden kaldırıp da yerine oturmasın, toplantıya birisi geldiğinde açılarak ona yer versin.
  ( Riyazüs Salihin)


  İki kişi konuşurken izinsiz araya girmemek. Müsaadeleri olmadıkça, iki kişinin arasına sokulmak helal olmaz. ( Riyazüs Salihin )

  Yemeğe başlarken “Besmele” çekmek. Sonunda da ”Elhamdülillah” demek ve ilgili duayı okumak. Yemek yediğiniz zaman Allah’ın adını yadediniz. Eğer yemeğin evvelinde besmeleyi unutursanız, evveli için de sonu içinde Bismillah deyin.’’ Bir kimse yemek yer de “Beni doyuran, kuvvet ve kudretim olduğu halde bana rızk veren Allah’a hamd olsun”’ derse geçmiş günahları bağışlanır. (Riyazüs Salihin )

  Yemekten evvel ellerini yıkamayı ihmal etmez, sağ eliyle ve önünden yerdi. Başlarken "Bismillâh" veya "Bismillâhirrahmânirrahîm" derdi (Buhârî, Et'ime, 2). Hz. Peygamber (a.s), yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutan kimsenin "Bismillâhi evvelehü ve âhırehü" demesini tavsiye buyurmuştur (Ebû Dâvud, III, 475).

  Hz. Peygamber (a.s) yemeğin önünden yenmesini isteyerek, aynı tabaktan yemek yeniden bir sofrada, başkasının önüne uzanmanın çok çirkin olduğunu belirtmiştir. Sahabe,

  "Yâ Rasûlüllah! Yiyoruz da karnımız doymuyor" diye sorduklarında Hz. Peygamber (a.s) "İhtimal ki ayrı ayrı yiyorsunuz"buyurdu; "Evet" karşılığını verdiklerinde Peygamber Efendimiz "Bir arada yeyiniz; besmele çekiniz, yemeğiniz bereketli olur" buyuruyorlar (Ebû Dâvud, İmâre, 20)

  "Allah'a ve
  âhiret gününe Iman eden komsusuna eziyet etmesin buyurmustur. (Sahihi Buhari)

  Komsu hakkının önemini Peygamber Efendimiz su hadisi seriflerinden daha iyi anlamaktayIz:
  "Cebrail, bana durmadan komsuya iyilik yapmayı tavsiye etti. Bu sıkı tavsiyeden,
  komsuyu komsuya mirasçı yapacagını zannettim. (Sahihi Buhari)

  Peygamberimiz, giyim kuşamı ile başkalarına karşı böbürlenenlerin Allah'ın rahmetinden uzaklaşacaklarını haber vermiştir (Müslim, Libas, 42-80).

  işe Validemizden nakledildiğine göre, Rasûllullah Efendimiz: "Kim cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onun öbür cumaya kadar ve üç gün daha fazla belâlardan korur" (Kadihân (Hindiyye kenarında) NI/411; Hindiyye V/358 Benzer hadisler için bk. el-Hindî, Kenzu'I-ummâl VI/656 659)


+ Yorum Gönder