+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Caferi mezhebi nedir? Caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.

  Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır?

  İsa (A.S.) neden daha faziletlidir. Mehdi (A.S.)'dan.

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: caferi mezhebi nedir? caferi mezhebi nerelerde yayılmıştır?


  Reklam  İsa (A.S.) neden daha faziletlidir. Mehdi (A.S.)'dan.
  İsa Aleyhisselam Peygamberimize ümmet olarak gelecektir. Ve geldiginde Peygamber olarak gelmeyecektir. Ama sonuçta Peygamberdir. Hemde 4. büyük Peygamberdir. Mehdi ALeyhisselam Bir ümmettir. nasıl 4 halifemiz çok değerli ise oda onlar gibidir. ama bir Peygamberden Üstün olamaz.

  bu hadisi şerifte güzel bir mana vardır.

  (Bir ümmet ki, başında ben, sonunda Meryem oğlu İsa ve ortasında da ehl-i beytimden Mehdi varken nasıl helak olur?) [Hâkim, İ. Asakir]

  Ayrıca Mehdi ALeyhisselam Keramet sahibidir. İsa ALeyhisselama yine vahiy gelecegine delil olan hadisi şerif vardır. Allah İsa Aleyhisselama Tur dagına git diyecek. yecüc Mecüclerin settini açacak.

 3. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Ayrıca Mehdi ALeyhisselam Keramet sahibidir İsa ALeyhisselama yine vahiy gelecegine delil olan hadisi şerif vardır


  İsa(A.S.)'ma VAHY'in gelmesimi.....????? Bu mümkün değil, zira Allahın Resulü ve Peygamberin hatemi Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'dir.

  Elmalılı Hamdi Yazır : Muhammed sizin ricalınızdan hiçbirinin babası değil ve lâkin Allahın Resulü ve Peygamberin hatemidir, Allah, her şeye alîm bulunuyor

  Ya HAZRETİ MEHDİ, Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'min bizzat kendisi ise....????

 4. islamyolu
  Emekli
  İsa(A.S.)'ma VAHY'in gelmesimi.....????? Bu mümkün değil, zira Allahın Resulü ve Peygamberin hatemi Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'dir.
  kardeşim hadsi ibni mace ve tirmizide geçer sayfa numaralarınıda verebilirim. Ayrıca İmam Suyuti de açıklama yapmıştır. Rabbimiz İsa Aleyhisselama diyor ki Ya isa Tur dagına çık bir takım kullar yarattım siz onlarla baş gelemezsiniz. bu hadisi şerif delildir. Son Peygamber tabiki hazreti Muhammeddir. Ama İsa ALeyhisselama da orada vahiy gelmesi onun son peygamber olacagının delili degil ki. biliyorsun duası var Son Peygambere ümmet olmak için. ve duasıda gerçekleşmiştir. bunun açıklamasını uygun zamanda Kitaptan yazarım kardeşim. o zaman daha iyi anlarsın.


  Ya HAZRETİ MEHDİ, Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'min bizzat kendisi ise....????
  Tövbe de kardeş. Bu söz nasıl söz. hiç bir rivayet yoktur o konu hakkında. Peygamberimiz daha dünyaya gelmeyecektir. Her canlı ölümü tadacaktır ve bir daha kıyamete kadar dirilmeyecektir. Bir insan bir kere ölür. Rabbim ikinci kez ölüm acısı kimseye tattırmaz. Ayetlerde bunlar var. İsa Aleyhisselam ölmemiştir . ikinci kat semada dır. Allah katına yükseltmiştir. ve yeryüzüne gelince ölecektir.

  Kardeş bu konuları bilmiyormusun. İmam Suyutinin kitabı var bu konularla ilgili. kıyamet Alametleri diye kitabıda var çok net açıklanmış. bir oku istersen içine vesveseler girmesin.

 5. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  Bir insan bir kere ölür Rabbim ikinci kez ölüm acısı kimseye tattırmaz


  Elmalılı Hamdi Yazır Meali

  Kâfirler diyecekler ki: "Ey Rabbimiz! Sen bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin. Şimdi günahlarımızı anladık. Fakat çıkmaya bir yol var mı?

  Bu dünyada doğdular. Bu dünyada öldüler.

  Kabirlerinde doğdular ve mizanda öldüler.

  Ölümler bedenler üzere. Ruh ölmez, Can ölmez, Nefs ölmez. Ten ölür. Ruh,Can ve Nefs bir TEN AYRI.

  Biz öldük. Mizana gittik.

  RAB'bim BU GÜN HÜKÜM YALNIZ BENİMDİR dedi.

  TEN'imiz hakkımızda başladı şahitlik yapmaya, bizde o'na sorduk. Bizim aleyhimizde neden şahitlik edersin dedik.

  O'da beni konuşturan Rab'bim konuşturuyor dedi. Zira o bizim günahlarımızı Rab'bimize arz ediyor. Bizde şahitlerden olmak üzere sadece dinliyoruz.

  Peki Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'ın geçmiş, gün ve gelecek tüm günahları affolduğuna göre.

  Bir daha O'nun bedeninin ahirette dirilmesine, şahitlik yapmasına ve ölmesine gerek varmı....????

  İki kez ölüp, İki kez dirileceğiz. Bu dünyada doğacağız, öleceğiz, Kabirde doğacağız yada doğacağız demiyelim de kabirden kalkacağız, hesap vermeye gideceğiz. İki kez ölüp iki kez dirildik.

  İsa(A.S.) ölmedi. Gelecek. Ancak O'nunda günahları var ve bedeni o'na şahitlik edecek. Günahlarının bedelini ödemedi daha. Günahlarıda affolunmadı henüz.

  Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'in ise bedeninin kendisine şahitlik etmesine gerek yok. Zira O'nun tüm günahları zaten affedildi.

 6. islamyolu
  Emekli
  Elhamdülillah Kardeş seni anlayamıyorum. Orada diyorsun İsa Aleyhisselam ın günahları var . Peygamberimizin günahları yoktur.

  Bütün akaid kitaplarında Peygamberlerin Masum oldugunu bilmen gerekir. İSa Aleyhisselam da günah işlemez Peygamber efendimzide. Hiç bir Peygamber günah işlemez. Günahlardan Münezzehtir. İsmet sıfatları vardır.

  Kâfirler diyecekler ki: "Ey Rabbimiz! Sen bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin. Şimdi günahlarımızı anladık. Fakat çıkmaya bir yol var mı?

  Kardeşim ben dedim ki. Bir insan Dünyada 1 kere ölüm acısını tadacaktır. sen bu söze nasıl itiraz ediyorsun anlamıyorum . 2 kez ölüm acısı eğerki DÜNYADA var ise Sen Reenkarnasyona da inanırsın. Kabirdekileri Mahşerdekileri Karıştırma. ben Dünyada diyorum. Ölen bir insan tekrar dirilip dünyaya gelebiliyor mu. tabiki gelemiyor. Azrail bir insanın canını iki kere alabilir mi.

  şimdi açıklamasını yapayım kardeşime.

  Bekara suresinin (Allah sizi ölü iken diriltti. Sonra öldürecek, sonra diriltecek, nihayet Ona döndürüleceksiniz) mealindeki 28. âyetini, Beydavi ve diğer tefsirler şöyle açıklıyor:

  Çocuğun ana rahminde can verilmesinden önceki hâli için ölü, can verilmesine de diriltme denmiştir. Yani insan, bir defa ana rahminde, bir de kabirden sonra diriltiliyor. İki ölü hâli vardır. Biri ana rahmindeki canlılıktan önceki durumu, bir de kabirdeki hâli. Yani hepsi iki ölüm, iki diriltmedir.  Duhan suresinin 56. âyet-i kerimesinde (İnsan ilk ölümden başka bir ölüm tatmaz) ifadesi, tek ölüm olduğunu açıkça gösteriyor. Kur'an-ı kerimde, (İki defa ölüp iki defa dirilmek) ifadesine benzeyen başka ifadeler de vardır. Mesela ikisi şöyledir:

  (Geceleyin sizi öldüren [ruhunuzu alan], gündüzün de ne işlediğinizi bilen; sonra belli ecel tamamlansın diye gündüzün sizi dirilten [uyandıran] Odur.) [Enam 60],

  Allah, eceli gelenlerin ölüm anında, eceli gelmeyenlerin de uyku esnasında ruhlarını aldığı ve bunda düşünenler için bir ders olduğu bildiriliyor. (Zümer 42)


  Elhamdülillah , kardeşim inşaAllah anlaşılmıştır. senin getirdigin delilleri Reenkarnasyona inanmak isteyenler o şekil anlayıp getiriyor. kesinlikle o şekil anlama açıklamasını yaptım. islam dini çok incedir. Biliyorum sende kendi hevesin doğrultusunda anlamıyorsun. sende müfessirlemize danışıyorsun. elmalılı hamdi de sağlam Tefsir Alimidir. büyük müfessirdir.

 7. mum
  Administrator
  caferilik nerede yaygındır
  Caferiliğin en çok yaygın olduğu şehir, elbette İRAN'dır.

 8. Misafir
  arkadaslar acil yardim edin din hocası odev verdi . caferiligi kim kurmustur ve kurulum amaci ne dir soylermisiniz acil lutfen

 9. Misafir
  kunut ehli sünnet kaynaklarında da bulunmaktadır..

 10. Misafir
  kunutta durmak ehli sünnet kaynaklarında vardır

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
caferi mezhebi,  Caferilik mezhebi,  caferilik mezhebinin özellikleri,  caferi mezhebi nedir,  caferilik mezhebi nedir,  caferilik nedir,  caferi nedir